Dobre vybavená kuchyňa sa nezaobíde bez kvalitného tyčového mixéra. Ich veľkou prednosťou je mobilita. Sú oveľa flexibilnejšie a ľahšie skladovateľné, ako bežné stojanové mixéry. Za pomoci tyčového mixéra môžete hravo zvládnuť prípravu skvelej krémovej polievky, pyré z varenej zeleniny, zdravých smoothies, lahodných omáčok a ešte oveľa viac. Predtým, ako sa rozhodnete a kúpite si tyčový mixér, mali by ste získať prehľad o tom, ktorý mixér je pre vaše potreby najvhodnejší.

Pripravili sme pre vás preto 8 kľúčových parametrov, ktoré by ste pred kúpou mali zvážiť.

VÝHODY

 skladnosť a ľahká manipulácia

 multifunkčné využitie za pomerne nízku cenu

 možnosť výberu tyčového mixéra (s káblom; akumulátorový tyčový mixér)

 možnosť miešania aj v úzkej nádobe vďaka štíhlemu vzhľadu

 vhodné aj na smoothie

NEVÝHODY

 pri mixovaní je potrebné stále držať spínač

 nie sú vhodné na dlhé mixovanie

 skôr na mixovanie mäkkších ingrediencií

 Krátky prehľad toho, čo vám umožní spracovať tyčový mixér:

  • tvrdé ovocie (jablko);
  • mäkké ovocie (melón, bobule, …);
  • tvrdá zelenina (ako sladké zemiaky, kaleráb, …);
  • mäkká zelenina (brokolica, cuketa, karfiol, …);
  • príprava treného a hneteného cesta;
  • príprava smoothies, omáčok alebo polievok;
  • nasekanie orechov, čokolády, …;
  • a mnoho iného.

Využitie tyčového mixéra na krémovú polievku 

8 kľúčových parametrov pri kúpe tyčového mixéra?

1, Príkon (W)

Často kladenou otázkou pri výbere je práve parameter príkonu. Príkon je pri kúpe jedným z rozhodujúcich kritérií a závisí od jeho budúceho použitia. Vo väčšine prípadov postačuje v bežnej domácnosti tyčový mixér s príkonom od 400 do 700 wattov. Nadšený domáci kuchár alebo profesionál by mal pri výbere siahnuť po minimálne 800 a viac wattoch.

Pre príkon platia nasledovné odporúčania:

Potraviny

Odporúčaný minimálny príkon

príprava polievok, smoothies, omáčok alebo dipov, vyšľahanie šľahačky, zamiešanie tvarohu

350 W

sekanie mäkkého ovocia (melón, hruška, bobule), rozmletie mäkkej zeleniny (brokolica, cuketa, karfiol)

400 W – 700 W

sekanie čokolády, orechov, semiačok

od 800 W a viac

Orientačná tabuľka potrebného príkonu tyčového mixéra podľa pripravovanej potraviny.

Na trhu nájdete pomerne veľký rozptyl začínajúci niekde pri 120 W (na základné použitie) až po 1 500 W (na profesionálne použitie). Tyčové mixéri s veľmi nízkym príkonom, majú síce menšiu spotrebu energie, ale pri mierne tvrdších jedlách sú často preťažené, rýchlejšie sa zahrejú a znižuje sa ich životnosť. Dôležité je uvedomiť si budúce použitie, napriek skutočnosti, že aktuálne ho potrebujete len pri príprave polievky.

Príkon síce pri výbere hrá dôležitú úlohu, ale je to práve mix parametrov, spomenutých aj nižšie, ktoré vytvárajú ideálny tyčový mixér pre vaše potreby.

2, Počet otáčok (ot./min.)

Väčšina tyčových mixérov má viac, ako len jednu rýchlosť. Nájdete na ňom zvyčajne dva spínače, jeden pre normálnu prevádzku (pulzný spínač), ktorý je dostačujúci na bežné používanie a druhý ako tlačidlo „turbo“, ktorý zabezpečí maximálny možný výkon na krátku dobu. Na trhu nájdete, ale aj tyčové mixéri, ktoré majú až 25 rýchlostí. Ich využiteľnosť v takomto rozsahu stráca na význame, nedávajte im preto pri výbere zbytočne veľkú váhu. Postačujúci počet rýchlostí je v rozmedzí medzi 5 až 12.

Princíp regulácie rýchlostí sa líši od samotného výrobcu. Niektorí preferujú nastavovanie rýchlosti tlačidlom, iný posuvným kolieskom, ale stretnete sa aj s intuitívnym režimom (čím viac tlačidlo stlačíte, tým rýchlejšie mixér mixuje).

Rôzne možnosti regulácie nastavenia rýchlosti

3, Hlučnosť (dB)

Hlučnosť tyčového mixéra zásadne ovplyvňujú potraviny, ktoré máte záujem mixovať/sekať. Tyčový mixér produkuje v priemere hluk v rozmedzí od 60 do 80 dB. Pre lepšiu predstavu zodpovedá to hlasnému rozhovoru alebo hluku okoloidúceho auta.

Úroveň hlasitosti, okrem samotného tyčového mixéra, ovplyvňuje aj:

  • zvolená rýchlosť
  • poloha mixéra (zvislá, naklonená)
  • materiál nádoby

Práve z vyššie uvedených dôvodov, nie je takmer možné kvantifikovať presnú hodnotu hluku a preto mnoho výrobcov túto hodnotu uvádza skôr okrajovo. Pri výbere je úroveň hluku skôr druhoradým kritériom. Väčšina výrobcov má tak či onak podobné hodnoty.

4, Výbava a príslušenstvo

Ďalším dôležitým bodom sú oblasti použitia tyčového mixéra. Často si spájame kúpu takéhoto typu mixéra len s prípravou omáčok, kokteilov alebo smoothies. Samotné využitie je ale oveľa pestrejšie a závisí od použitého príslušenstva. Práve použité príslušenstvo dokáže niekedy nahradiť kuchynského robota.

Príklady použitia

Potrebné príslušenstvo

krémové polievky, kokteily, smoothies, detská výživa, omáčky

postačuje tyčový mixér s mixovacou hlavou (bez extra príslušenstva)

šľahačka, príprava tvarohu, príprava cesta

šľahacia metla

spracovanie mäsa (mletie), mleté orechy, zelenina, rozdrvenie ľadu

univerzálny sekací nadstavec

Orientačná tabuľka potrebného príslušenstva a príklady použitia

Mnoho mixérov je už pri kúpe dodávaných, vrátane príslušenstva. Teda nielen tyčový mixér s mixovacou hlavou a odmerkou, ale aj so sekacím a šľahacím nadstavcom a mnohým iným. Pri lacnejších modeloch počítajte len so základnou výbavou, drahšie bývajú vybavené bohatším príslušenstvom.

Pokiaľ sa najskôr rozhodnete pre kúpu len základného tyčového mixéra, bez dodatočného príslušenstva, je možné ich v niektorých prípadoch dokúpiť. Nie je, ale pravidlom dokupovanie dodatočného príslušenstva, preto odporúčame zvážiť budúce použitie už pri kúpe.

Aby malo príslušenstvo zmysel, dôležité je dbať na parameter príkonu, ktorý sme zhrnuli v úvode článku.

Mixovacia nádoba s odmerkou –  býva vítaným príslušenstvom a v niektorých prípadoch je dodávaná s viečkom. Ideálna pre tých, ktorí si potrpia na kokteily alebo smoothies.

Šľahacia metla – využitie hlavne pre tých, ktorí radi a často pečú. Použitie pri príprave šľahačky, snehu alebo krémovej náplne.

Univerzálny sekací nadstavec – nenahraditeľný pomocník, ktorý si poradí s pomletím mäsa, orechmi, zeleninou alebo syrom. Oceníte jednoduchosť použitia, jeho flexibilitu a jednoduché čistenie, ktoré vám ušetrí čas.

Nadstavce na prípravu polievok a kaší – ideálne na použitie krémových polievok alebo zemiakovej kaše. Bývajú v spodnej časti rozšírené pre dosiahnutie nadýchaného a efektívnejšieho výsledku.

 

Dôležitosť nožov v tyčovom mixéri. 2, 3 alebo 4 nože?

Pokiaľ ide o dôležitosť nožov, mnoho výrobcov a značiek sa spolieha na svoje vlastné dizajny a vyvinuté technológie, ktoré by ich odlišovali od trhu a umiestňovali na popredné priečky v rozhodujúcom procese zákazníkov. Aj tu existujú rozdiely v tvrdosti, tvare a kvalite. Najlepšie sú nože z titánu alebo nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú špeciálne kalené. Sú obzvlášť ostré, stabilné a odolné. U cenovo dostupnejších modelov sú nože z menej kvalitného materiálu a pri použití tvrdších ingrediencií, strácajú na svojich vlastnostiach.

Okrem materiálového prevedenia je dôležitý aj počet a usporiadanie nožov. Čím vyšší je počet nožov, tým efektívnejší je výsledok. Najlepšie sú 4 čepele, z ktorých 2 by mali  mixovať zvisle a 2 vodorovne.

Správne zvolený typ nožov zabezpečuje, že čepeľ zostane dlhšie ostrá a naďalej poskytuje veľmi dobré výsledky pri mixovaní.

Ochrana proti striekajúcej vode

„Zvon“ na konci nadstavca mixéra je známy, ako ochrana proti striekajúcej vode. V závislosti od modelu a značky má rôzne tvary. Možno to znie nedôležito, ale správny výber vám uľahčí čistenie a ochráni vás pred zašpinením oblečenia. Mnoho výrobcov zohľadňuje tento prvok a svoje tyčové mixéry vybavujú obzvlášť vysokými nadstavcami v tvare zvona, ktoré zabraňujú nadmernému rozstrekovaniu.

 Rôzne typy ochrany proti striekajúcej vode “zvon” v závilosti od značky a modelu

5, Kvalita spracovania a hmotnosť (g)

Tyčové mixéri na trhu nájdete v rôznom materiálovom prevedení. Najčastejšou variantou je kombinácia plastu a nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka. Kvalitu spracovania nepochybne oceníte pri práci a pri dlhodobej bezchybnej funkčnosti.

Pri mixéroch, ktoré sú vyrobené čisto z plastu, hlavne pri tých, kde mixovacia hlava je z plastu sa uistite, či neobsahuje tzv. BPA. Ide o označenie toho, že mixovacia hlava neobsahuje škodlivé látky. Takýto výrobok nájdete pod označením BPA free. Pozor hlavne vtedy, ak máte v pláne používať ho pri príprave detskej výživy.

Plastové mixéri sa majú tendenciu zafarbiť bez možnosti vyčistenia. Nastáva to hlavne pri mixovaní mrkvy alebo kurkumy. Zároveň sú náchylnejšie na poškodenie pri páde a nie všetky modely môžu byť použité pri mixovaní horúcich ingrediencií.

Prehľad materiálového prevedenia:

  • plast
  • nehrdzavejúca oceľ
  • hliník
  • Cromargan (zmes chrómu a arganu)

Významnú rolu pri kvalite spracovania zohráva aj jeho ergonómia, vrátane pogumovanej rukoväte. Pogumovaná rukoväť poslúži veľmi dobre počas mixovania, aby vám nevykĺzol a nemuseli ste vyvíjať na jeho udržanie veľkú silu.

Hmotnosť tyčového mixéra, ideálna pri práci je 1,5 kg alebo menej. V hmotnostnom rozpätí do 1,5 kg sa nachádza aj väčšina modelov. Budete si mať teda z čoho vybrať.

Ako si vybrať ručný šľahač. 9 kľúčových parametrov pri jeho kúpe

Ručný šľahač je súčasťou základného vybavenia každej kuchyne. Svoju úlohu si zastane pri pečení aj varení a ideálne sa hodí na prípravu šľahačky, rôznych krémov, ciest a snehu z bielok. Na prácu využíva odnímateľné metličky, preto aj jeho vyžitie závisí od príslušenstva s ktorým si ho kúpite.

6, Ovládacie prvky a dĺžka elektrického kábla

Pre pohodlnú prácu s mixérom je dôležité aj umiestnenie a výrazné označenie tlačidiel. Nielen pulzného a turbo spínača, ale aj regulácie otáčok.

Odporúčame voliť mixér s tlačidlami, ktoré majú od seba väčší odstup alebo disponujú veľkým vyčnievajúcim tlačidlo. Takto navrhnuté tlačidlá vám zvýšia komfort pri práci.

Dĺžka kábla nie je parameter, ktorý by bol často v e-shopoch uvádzaný, ale v priemere sa pohybuje medzi 120 – 140 cm. Táto dĺžka sa ukázala viac, ako postačujúca pre väčšinu úkonov v kuchyni.  Zvlášť praktický pri práci je špirálový kábel. Výhodou je aj jeho uskladnenie.

 Umiestnenie tlačidiel v závislosti od typu a značky tyčového mixéra

7, Čistenie a bezchybné fungovanie

Aby bol zabezpečený dlhodobý a spoľahlivý chod tyčového mixéra, je nutné správne čistenie. Konštrukcia tyčových mixérov je predpokladom pre jednoduché čistenie, hlavne vtedy, ak je možné oddeliť mixovaciu hlavu. Pri lacnejších modeloch sa mixovacia hlava nedá oddeliť, čo sťažuje a predlžuje čistenie. V takomto prípade musíte celé zariadenie preniesť k umývadlu a opatrne ho tam opláchnuť, aby napájací kábel neprišiel do styku s vodou. Pred čistením ho nezabudnite odpojiť z elektrickej siete!

Aby bolo čistenie čo najjednoduchšie, odporúčame siahnuť po mixéroch s odnímateľnou mixovacou hlavou. Odníma sa buď „bajonetovým zámkom“ alebo 1-2 tlačidlami. Mnoho výrobcov presvedčí ľahkou inštaláciou a odnímateľnosťou mixovacej hlavy, ako aj iného príslušenstva.

Napriek skutočnosti, že pri niektorých modeloch je možné príslušenstvo umývať v umývačke riadu, odporúčame čistenie realizovať hneď po použití a predísť tak zaschnutiu hrubých nečistôt.

Ako správne vyčistiť tyčový mixér:

  1. Pripravte si nádobu na čistenie napr. mixovacej hlavice. Ideálne vysoká s úzkym hrdlom.
  2. Naplňte nádobu teplou vodou s čistiacim prostriedkom
  3. Na pár sekúnd zapnite tyčový mixér a nechajte pracovať odstredivú silu
  4. Mixér vyberte a opláchnite pod horúcou tečúcou vodou. Potom dôkladne osušte kuchynskou utierkou.
  5. Kryt tyčového mixéra utrite vlhkou handričkou. Nezabudnite ho predtým odpojiť od elektrickej energie.

8, Cena

Vyššie uvedené parametre pri jednotlivých bodoch odzrkadľujú aj koncovú cenu. Pri základných tyčových mixéroch, menej známych značiek, nižších parametroch a kvality sa cena pohybuje už od 10 Eur. Na druhej strane nájdete mixéri aj s cenovkou nad 300 Eur, ktoré sú určené na profesionálne použitie.

Za nás sa odporúčame popozerať po tyčových mixéroch strednej cenovej kategórie od 60 – 80 €, ktoré sú ideálnou voľbou pomeru ceny, kvality a parametrov.

Zhrnutie toho najdôležitejšieho

Názov

Poznámka

Ideál

Dôležitosť pri výbere

1, Príkon

120 W (na základné použitie) až po 1 500 W (na profesionálne použitie)

400 – 700 wattov (bežná domácnosť); min. 800 a viac wattov (nadšený domáci kuchár)

závisí od použitia, odporúčame aspoň 400 a viac wattov

2, Počet otáčok

1 – 20 rýchlostí

postačujúci počet rýchlostí je v rozmedzí medzi 5 až 12

odporúčame voliť 5 max. 12 rýchlostí

3, Hlučnosť

hlučnosť v rozmedzí od 60 do 80 dB.

nie je možné kvantifikovať presnú hodnotu hluku (závisí od viacerých faktorov)

väčšina výrobcov má podobnú hodnotu hluku

4, Výbava a príslušenstvo

závisí od použitia (mixovacia hlava, mixovacia nádoba s odmerkou, šľahacia metla, univerzálny sekací nadstavec, nadstavec na prípravu polievok a kaší)

potrebné sa zamyslieť nad budúcim použitím mixéra

závisí od použitia a rozpočtu

2 – 4 nože

najlepšie 4 nože z ktorých 2 by mali mixovať zvisle a 2 vodorovne (z titánu alebo nehrdzavejúcej ocele)

odporúčame 4 nože z dôvodu väčšej efektívnosti a lepšieho výsledku

„zvon“ (ochrana proti striekajúcej vode)

vysoké nadstavce v tvare zvona, ktoré zabraňujú nadmernému rozstrekovaniu

uprednostnite radšej vyšší nadstavec – „zvon“

5, Kvalita spracovania a hmotnosť

rôzne materiálové prevedenie: plast, nehrdzavejúca oceľ, hliník, Cromargan (zmes chrómu a arganu)

najčastejšou variantou je kombinácia plastu a nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka

odporúčame siahnuť po lepšom materiálovom prevedení (nie len z plastu)

čím ľahší, tým prijateľnejší pri dlhodobej práci (nezabudnúť na ostatné parametre)

ideálna hmotnosť tyčového mixéra pri práci je 1,5 kg alebo menej.

oceníte pri častom používaní

6, Ovládacie prvky a dĺžka prívodného kábla

pre pohodlnú prácu je dôležité umiestnenie a výrazné označenie tlačidiel

mixér s tlačidlami, ktoré majú od seba väčší odstup alebo disponujú veľkým vyčnievajúcim tlačidlom

oceníte pri častom používaní

dĺžka prívodného kábla sa pohybuje medzi 120 – 140 cm (postačujúca pre väčšinu úkonov v kuchyni)

praktický pri práci je špirálový kábel

väčšina výrobcov má dostatočný prívodný kábel

7, Čistenie

predpokladom pre jednoduché čistenie, je možnosť oddeliť mixovaciu hlavu. Pri lacnejších modeloch sa mixovacia hlava nedá oddeliť, čo sťažuje a predlžuje čistenie

odporúčame siahnuť po mixéroch s odnímateľnou mixovacou hlavou. Odníma sa buď „bajonetovým zámkom“ alebo 1-2 tlačidlami

oceníte pri častom používaní

8, Cena

od 10 Eur (základné tyčové mixéry – nižšia kvalita, menej známa značka) až 300 a viac Eur (profesionálne použitie – vysoká kvalita, známa značka)

stredná cenová kategória od 60 – 80 €, ideálna voľba pomeru ceny, kvality a parametrov

v závislosti od vášho rozpočtu

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk, 17 212 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 150 327 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 53 566 recenzií)

(zdroj: heureka.sk, 4 257 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)