Lyžovanie patrí k jedinečným možnostiam aktívneho trávenia voľného času počas zimy. Navyše na čerstvom vzduchu, čo vám prospeje nielen fyzicky, ale aj psychicky. Na to, aby ste vyťažili z lyžovania maximum, musíte venovať výberu lyží a lyžiarskeho príslušenstva náležitú pozornosť. Tento podrobný nákupný sprievodca vám ukáže, ako si vybrať lyže bez ohľadu na to či s lyžovaním začínate, alebo ste pokročilý lyžiar. Pomocou nasledujúcich tipov a rád si vyberiete bez ohľadu na váš vek, pohlavie alebo štýl lyžovania.
To najdôležitejšie v skratke
Lyžovanie je skvelý spôsob, ako viesť aktívny životný štýl počas zimných mesiacov. Ponúka mnoho zdravotných benefitov a veľké množstvo možností trávenia voľného času. Zjazdové a bežecké lyžovanie je najviac preferované. Avšak pokročilejší lyžiari môžu vyskúšať lyžovanie v horách vo voľnej prírode.
Pred výberom lyží si ujasnite aký štýl lyžovania uprednostňujete a kde budete lyžovať. Ovplyvní to výber typu lyží. Mali by ste tento výber prispôsobiť svojim aktuálnym lyžiarskym schopnostiam.
Vlastnosti ideálnych lyží musíte vyberať podľa vašich fyzických atribútov. Rozhodujúce sú hlavne vaša výška, hmotnosť a aktuálna kondícia. Lyžovať však môže každý bez ohľadu na vek a pohlavie, výber lyží je široký.
Na kúpe lyží a potrebného lyžiarskeho výstroja nešetrite. Pripravte sa na veľkú počiatočnú investíciu, môže to byť i niekoľko stoviek euro. Sledujte rôzne technologické inovácie rôznych značiek. K lyžiam si zadovážte lyžiarky, palice, prilbu, okuliare, náležite oblečenie, obal na lyže a magnetický nosič na lyže pre jednoduchšiu prepravu.
(sportisimo.sk)
Čo sú to lyže a aká je ich história?
Lyže nie sú len športové vybavenie určené pre pohyb na snehu. Sú to dlhé tenké kusy dreva, plastu, kovu alebo ich kombinácia, ktoré si človek pripevní na nohy. Tie mu pomôžu buď kĺzať sa na snehu a prejsť na ňom väčšie vzdialenosti s menšou námahou, alebo sa na nich spustiť dole kopcom. To je princíp dvoch základných typov lyží – bežeckých, respektíve zjazdových lyží. Bežecké lyže sú určené na pohyb na zasneženej rovine. Zjazdové lyže zas pomôžu s pohybom zo zasneženého svahu.
História lyží je naozaj bohatá. V ruských a škandinávskych oblastiach na drevených lyžiach lovili zver už celé tisícročia pred našim letopočtom. Lyže spočiatku slúžili hlavne na prepravu osôb a veci. Ako šport sa lyžovanie ustanovilo až v 19. storočí. Status športu má dodnes či už na rekreačnej, alebo profesionálnej úrovni.
Aké typy lyží existujú
Lyžovanie je veľmi pestrá pohybová aktivita. Lyžovať sa dá na upravených zjazdovkách, ale aj vo voľnej prírode. Takisto si môžete vybrať či chcete jazdiť pomalšie s výraznejšími oblúkmi, alebo rýchlejšie a priamočiarejšie. Máte na výber z pokojnej prechádzky na lyžiach alebo bláznivej jazdy plnej odvážnych trikov. Každý z týchto štýlov lyžovania a druh terénu si vyžaduje špeciálne upravené lyže. Podľa týchto kritérií nájdete v ponuke nasledovné typy lyží:
Slalomové lyže
Sú lyže špeciálne navrhnuté na rýchle a presné lyžovanie medzi slalomovými bránkami. Lyžiar musí mať pre tento štýl lyžovania veľmi dobrú techniku lyžovania. Sú navrhnuté výlučne na rýchlu jazdu na upravenej zjazdovke. Majú krátky rádius zatáčok pod 13 metrov, aby bolo uľahčené kľučkovanie medzi bránkami.
Z toho istého dôvodu sú krátke a úzke. Sú vyrábané z ľahkých materiálov, ktoré im dodávajú žiadanú tvrdosť a rýchlosť. Využívané sú väčšinou iba na profesionálnych súťažiach.
VÝHODY
rýchle manévrovanie
rýchle reakcie na pohyby lyžiara
ľahkosť
odolnosť
NEVÝHODY
nestabilita vo väčšej rýchlosti
prílišná špecializácia
nevhodné pre zjazd a voľnú jazdu
Allmountain lyže
Je univerzálny typ lyží. Môžete s nimi jazdiť na upravenej zjazdovke aj na čerstvo napadnutom snehu. Sú vhodné na rôzne štýly lyžovania, od zjazdu až po voľnú jazdu. Väčšinou sú vyrobené z viacerých vrstiev rôznych materiálov, aby fungovali plnohodnotne v rôznych podmienkach. Ich univerzálnosť podčiarkuje ich stredne dlhá až dlhá dĺžka a univerzálnosť viazania.
Môžete si ich prispôsobiť rôznym stupňom lyžiarskych schopností. Sú stredne široké až široké, takže sú vhodné aj pre začiatočníkov s miernymi skúsenosťami. Poskytujú stabilitu v zjazdoch a umožňujú fungovať aj mimo zjazdovky. Nie však vo veľmi hlbokom snehu. Pre jazdu v ňom si kúpte model so zahnutou špičkou.
VÝHODY
všestrannosť
spoľahlivý výkon na rôznych povrchoch
vhodné pre lyžiarov s rôznymi schopnosťami
použiteľné v rôznych snehových podmienkach
NEVÝHODY
nevhodné pre špecializovaných lyžiarov
nemusia optimálne fungovať v extrémnych podmienkach
nevhodné pre úplných začiatočníkov
Allround lyže
Sú veľmi podobné All mountain. Tiež sú navrhnuté tak, aby fungovali na rôznych povrchoch, ale sú, predsa len o niečo viac univerzálne. Sú vhodné naozaj pre každého lyžiara bez ohľadu na skúsenosti. Zvládne ich aj úplný začiatočník a nie je odkázaný len na upravené zjazdovky. Užije si ich však aj stredne pokročilý jazdec. Predstavuje zlatú strednú cestu v šírke, dĺžke aj polomere otáčok.
Zvládajú nielen rôzne typy povrchov a štýlov jazdy, ale aj rôzne typy otáčok. Sú vhodné pre lyžiarov, ktorí ešte nevedia, kde sa presne chcú lyžovať.
VÝHODY
vysoká univerzálnosť
prispôsobivosť
vhodné aj pre úplných začiatočníkov
uspokojí aj pokročilejších
možnosť lyžovať na rôznych terénoch
NEVÝHODY
nevhodné pre špecializovaných lyžiarov
nemusia fungovať vo všetkých podmienkach rovnako dobre
vhodné hlavne na rekreáciu
Freestyle lyže
Nazývané aj, ako parkúr lyže sú navrhnuté tak, aby na nich vedel lyžiar robiť rôzne skoky a triky. Vedia jazdiť dopredu aj dozadu, pretože majú chvost aj nos zdvihnuté. Sú pomerne mäkké, aby sa jednoduchšie otáčali vo vzduchu. Majú vysokú pružnosť, vďaka čomu ľahšie absorbujú vibrácie, sú odolné voči tvrdým dopadom.
Hrany a predný freestyle lyží sú zosilnené kovovými plátmi. Často bývajú symetrické, pri spojení nôh je dĺžka lyží plus mínus rovná ich šírke. Musí sa pri nich dosiahnuť kompromis medzi pevnosťou a nízkou hmotnosťou. Z toho dôvodu sa v ich jadre drevo kombinuje s kompozitnými materiálmi.
VÝHODY
flexibilita
odolnosť
nízka hmotnosť
umožňujú kreatívnu jazdu
NEVÝHODY
úzka špecializácia
vyžadujú vysokú lyžiarsku zručnosť
vyššia cena
Freeride lyže
Sú lyže navrhnuté na jazdu mimo zjazdoviek, preto sú nadizajnované tak, aby boli stabilné a odolné aj v extrémnych podmienkach. Z toho dôvodu sa kladie dôraz na pevnosť ich konštrukcie. Freeride lyže sú v strede veľmi široké, aby sa nezabárali do hlbokého snehu. K tomu dopomáha aj vysunuté viazanie.
Majú zosilnené hrany, vďaka čomu odolajú aj nárazom na ľad. Nos a chvost majú zdvihnuté a sú symetrické, čo umožňuje aj jazdu dozadu. To sa hodí, keď narazíte na väčšiu terénnu nerovnosť. Vzhľadovo pôsobia veľké a ťažké, ale výrobcovia používajú odľahčené materiály a ich hmotnosť optimalizujú.
VÝHODY
dokonalá jazda v hlbokom snehu
stabilita
bezpečnosť
vhodné na triky
lyžiar prekoná aj terénne nerovnosti
NEVÝHODY
vyššia cena
nevhodné na upravený povrch
vyžadujú sa väčšie zručností jazdca
Bigfoot lyže
Známe sú aj pod názvom Skiboard alebo Snowblade. Sú to špeciálne krátke a široké lyže vhodné do snowparku, na triky aj na bežné lyžovanie na zjazdovky. Sú skvelé aj pre získanie úplných základov lyžovania pre dospelých, pokiaľ sa rozhodli postaviť sa prvý raz na lyže.
Sú ľahké a manévrovateľné bez väčších problémov. Umožňujú jazdu na jednej nohe. Dá sa s nimi aj cúvať. Často majú oba konce zdvihnuté, aby zvládli aj hlboký sneh. Sú vyrobené tak, aby mali nízku hmotnosť a ľahko sa prenášali.
VÝHODY
vhodné pre úplných začiatočníkov
umožňujú bežnú jazdu aj robenie trikov
ľahko sa ovládajú
jednoduchá prenosnosť
NEVÝHODY
vyššia cena
menší výber
Crossové lyže
Inak nazývané aj cross country, sú bežecké lyže, ktoré sa dajú využiť na pohyb na rovine, aj na skialpinizmus. Sú dlhšie a užšie než klasické zjazdové lyže. Sú veľmi ľahké a majú viazania s voľnejšou pätou, aby sa lyžiar mohol efektívne hýbať pri kĺzaní po rovine aj stúpaní.
Efektivitu kráčania zvyšuje zúženie aj pod pätou. Sú vhodné na dlhšie trasy a túry a zvládnu vyhladené trasy aj neupravený terén.
VÝHODY
prispôsobené na dlhé trate
vyžadujú menej náročnú techniku
vhodné do rôznych terénov
veľký výber
NEVÝHODY
vyššia cena
nutnosť používať špeciálny vosk
Detské a juniorské lyže
Táto kategória je svojou ponukou naozaj široká. Obsahuje naozaj veľké množstvo rôznych dĺžok lyží. Detské lyže totiž musia byť primerané aktuálnej výške a hmotnosti dieťaťa. Detské lyže pre najmenších, majú iba 70 až 80 cm, čiže sú vhodné už pre trojročné deti. Táto kategória lyží naplno dokazuje, že lyžovanie nemá vekovú hranicu.
Detské a juniorské lyže sú nižšej hmotnosti a majú širší stred, aby sa jednoducho ovládali. Majú často na hranách a špičke ochranné prvky, aby boli deti viac chránené voči poraneniu pri manipulácii s lyžami. Viazania sú tu jednoduché na nastavenie pre väčšie pohodlie. Lyžovanie deti musí baviť a ich lyže by sa im mali páčiť. Preto majú často veselý a rozprávkový dizajn.
VÝHODY
veľký výber
pomerne nízka cena
jednoduchá manipulácia
pestrý dizajn
extra bezpečnostné prvky
NEVÝHODY
nutnosť častej výmeny
menšia odolnosť
nutnosť precízneho výberu
Dámske lyže
Dámske lyže sa na prvý pohľad od ostatných odlišujú svojim dizajnom a farbou. Majú odľahčené jadro a nižšiu hmotnosť. Viazanie aj ťažisko majú posunuté dopredu, aby sa ľahšie ovládali. Oproti pánskym modelom majú širšiu špičku, takže sa s nimi robia oblúky jednoduchšie.
Výlučne dámske modely lyží sú vhodné skôr pre nižšie a štíhlejšie ženy. Ženám nad 165 CM budú vyhovovať skôr unisex modely.
VÝHODY
umožňujú pohodlné lyžovanie aj útlejším ženám
jednoduchá ovládateľnosť
pohodlnejšie viazanie
pestrejší výber dizajnov
NEVÝHODY
nesadnú všetkým ženám
o niečo vyššia cena
(muziker.sk)
Ako si vybrať lyže tak, aby ste nič nezanedbali?
Kritérií na to, ako vybrať lyže je mnoho, ale nakoniec sa všetko odvíja od toho, kto na nich bude lyžovať. Základom je dobre poznať svoje očakávania a hlavne zručnosti. Aj technické parametre lyží a ich vzhľad menia nároky na samotného jazdca. Čím sú technológie na lyžiach pokročilejšie, tým pokročilejší musí byť aj lyžiar. Čím sú lyže užšie a dlhšie, tým musíte byť na nich zručnejší. Základná rada pri výbere lyží teda je, triezve zhodnotenie samého seba a podľa toho zvážiť pri kúpe nasledovné:
Pohlavie a vek jazdca
Pri výbere lyží treba brať do úvahy pohlavie a vek lyžiara, pretože ich fyziológia ovplyvňuje spôsob ovládania lyží a aj nastavenie viazania lyží. Na trhu sú v ponuke detské lyže, dámske lyže, pánske lyže a unisex lyže. Nelíšia sa iba dizajnom, ale hlavne spôsobom viazania, dĺžkou, šírkou a hmotnosťou. Jednoduchý návod ako vybrať lyže pre deti znie: “Mali by dieťaťu siahať po bradu, mať širšie špičky, nižšiu váhu, a čo najjednoduchšie, nie príliš tuhé viazanie”. Meňte im lyže vždy, keď výrazne vyrastú. Tuhšie viazanie je vhodné najmä pre pánov pod 50 rokov. Dámske lyže by mali mať pätu viazania o niečo vyššiu ako páni. Po dámskom modely lyží by mali siahnuť najmä ženy s menším vzrastom. Unisex lyže sú navrhnuté tak, aby vyhovovali jedincom priemerného vzrastu bez ohľadu na pohlavie.
Schopnosti jazdca a miesto lyžovania
Toto je asi najviac rozhodujúce kritérium pri výbere lyží. Starostlivé zváženie svojich lyžiarskych zručností, skúseností a očakávaní by malo byť vaším prvým krokom. Lyže pre začiatočníkov by mali byť nižšej hmotnosti so stredne dlhým rádiusom, pomalou sklznicou a širším profilom. Na druhú stranu, pokročilí jazdci by mali preferovať užšie, dlhšie a tým rýchlejšie lyže. Dôležitý je aj výber terénu. Začiatočníci by mali využívať mierne zjazdovky. Vo voľnej prírode lyžujte len s väčšími skúsenosťami. V začiatkoch svojho lyžovania využite pri kúpe lyží rady odborníkov. Takisto si zvážte, kde budete najčastejšie lyžovať. Terén, na ktorom plánujete lyžovať má zásadný význam pri výbere konkrétneho typu lyží.
Pri výbere lyží starostlivo zvážte, kde budete najčastejšie lyžovať
Dĺžka lyží
Správna dĺžka lyží závisí od výšky a hmotnosti jazdca. Na to, ako vybrať lyže podľa výšky existuje jednoduchá finta. Väčšina typov lyží hlavne pre začiatočníkov by mala siahať po bradu lyžiara. Výnimkou sú All mountain a freeride lyže, pretože, aby vedeli fungovať aj vo väčšom snehu bývajú dlhšie. Všeobecne platí priama úmera, že čím kratšie lyže sú, tým jednoduchšie sa ovládajú. Preto na otázku, aké lyže pre začiatočníkov, existuje jednoduchá odpoveď. Mali by byť o 10 až 15 cm kratšie ako ich výška. Dĺžka lyží pre pokročilých sa môže rovnať ich výške. V neupravenom teréne uprednostnite tiež dlhšie lyže, aby ste sa v hlbokom snehu menej zabárali.
Tvrdosť lyží
Lyža je tvorená viacerými vrstvami rôznych materiálov. Tvrdosť lyže určuje materiál v jej jadre. Mäkké lyže majú takzvané kompozitné jadro. Pokiaľ plánujete lyžovať len občas, prípadne s lyžovaním začínate zvoľte práve lyže s kompozitným jadrom. Skúsenejší lyžiari s obstojnou technikou ocenia skôr lyže s dreveným jadrom. Takéto tvrdšie lyže si zadovážte, keď plánujete brať lyžovanie viac ako šport. Umožnia vám zlepšovať svoje výkony. Čím sú lyže tvrdšie, tým lepšie absorbujú vibrácie pri vysokých rýchlostiach. Rýchlejšie reagujú na vaše pohyby ako mäkké lyže.
Rádius/polomer oblúka
Dnešné lyže sú po dĺžke zakrivené, majú rôznu výšku špičky (prednej časti), pása (strednej časti) a päty (zadnej časti). Tieto rôzne výšky časti lyží vytvárajú zakrivenie, ktoré má vplyv na minimálny polomer otáčania lyže. Polomer lyže umožňuje viac či menej jednoduché zatáčanie s lyžami. Tento polomer sa nazýva rádius lyží a určuje aký veľký oblúk budú dané lyže krojiť. Čím kratší rádius tým menší oblúk. Na trhu sú v ponuke väčšinou lyže s rádiusom v rozmedzí od 10 do 20 m. Pre priemerného jazdca je ideálny rádius lyží od 13 do 16 metrov, pretože vtedy lyže dobre držia smer. Dlhší rádius už sťažuje zmenu smeru a kratší rádius je typický pre slalom. To využije málo rekreačných lyžiarov.
Aby ste si vychutnali lyžovanie, zvážte pri kúpe aj rádius lyží
Viazanie lyže
Viazanie lyží je základom pri bezpečnosti lyžovania. Najlepšie je nechať si nastaviť viazanie na lyže odborníkom. Hlavne treba skontrolovať silu upevnenia päty a špičky na viazaní a nastaviť správnu vzdialenosť medzi nimi. Lyže pre začiatočníkov mávajú ľahšie, menej tesné viazania. Pokročilejší jazdci, ktorí preferujú rýchlejšiu jazdu uprednostňujú tuhšie viazanie. Dámske viazanie býva o niečo ľahšie, nižšie a širšie v oblasti päty než pánske. Slalomové lyže mávajú vyššie viazanie ako freeride. Musia sa totiž dať ovládať s veľkou presnosťou. Freeride lyže zas musia poskytnúť väčšiu flexibilitu pohybu.
Najdôležitejšie je však nastavenie vypínacieho momentu viazania. Závisí od hmotnosti, veku a skúsenosti jazdca a dĺžky lyží. Meria sa v jednotkách DIN. Detské lyže s dĺžkou 130 CM by mali mať hodnotu 4,5 DIN. Pre ľudí s hmotnosťou do 100 kg je vhodné 9-10 DIN, 12 pre osoby nad 100 kg. Vyššie hodnoty sú vhodné len pre pokročilých lyžiarov. Pri nastavovaní viazania treba zohľadniť aj dĺžku skeletu lyžiarky, ktorej hodnotu nájdete na spodku lyžiarky.
Nos, pás a chvost lyže
Nos, pás a chvost lyže sú jednotlivé časti lyže, pričom každá má inú funkciu. Nos tvorí prednú časť lyže a zvykne byť širší a zaoblenejší. Tým umožňuje lepšie rezanie zatáčok aj v hlbšom snehu. Pás tvorí stred lyže. Predstavuje jej najužšie miesto. Jeho šírka vplýva na obratnosť a stabilitu danej lyže. Užší pás poskytuje vyššiu obratnosť, širší zas stabilitu. Chvost lyže tvorí zadnú časť lyže. Nasleduje smerovanie nosa a podľa tvaru vylepšuje buď obratnosť, stabilitu, alebo správanie lyží pri zatáčaní. Tvary týchto časti lyží by si mal lyžiar vybrať podľa svojich osobných preferencií.
Materiál a dizajn
Na každú časť lyží sa využíva iný materiál. Najdôležitejšie je sledovať materiály, z ktorých je jadro. To tvorí najčastejšie drevo alebo čoraz častejší karbón a kompozitné materiály, ako laminát a sklolaminát. Pre optimálnejšiu tvrdosť sa zvyknú drevo a kompozitné materiály kombinovať. Posledných 25 rokov sa na odľahčenie lyží využíva titanal – zmes titánu a hliníka. Najčastejšie sa nachádza pod viazaním. Sklznice sa zas najčastejšie vyrábajú z vysoko odolných plastov. Výrobcovia lyží stále pracujú na inovatívnych materiáloch, aby znížili hmotnosť lyží a zároveň zvýšili pohlcovanie vibrácií a celkovú odolnosť lyží. Takým materiálom je napríklad Servotec, špeciálny elastomér. Výber z rôznorodých dizajnov a farieb je tiež bohatý, avšak pri výbere by ste naň nemali dávať výraznejší dôraz. Kvalita materiálov a hmotnosť lyží sú dôležitejšie.
(decathlon.sk)
Ako si vybrať lyže podľa ceny?
Cena lyží býva ovplyvnená veľkým množstvom parametrov. Závisí najmä, od technologických vlastností lyží. Čím sú komplikovanejšie, tým sú lyže drahšie a vyžadujú aj väčšie skúsenosti lyžiara. Cenu lyží zvyšuje najmä značka, ale oplatí sa do nej investovať. Výrobcovia so špecializáciou na zimné športy s dlhoročnými skúsenosťami totiž poskytujú väčšiu bezpečnosť. Investícia do kvalitných lyží je dôležitá, a ak chcete ušetriť, tak uprednostnite požičanie lyží pred kúpou.
Lyže v cene od 100 do 300 eur
Toto cenové rozpätie predstavuje počiatočné náklady na lyže pre neskúsených lyžiarov, na ktorých sa naučia základy. V tejto kategórii sa nachádzajú aj takmer všetky lyže pre deti a juniorov. Lyže dostupné za túto cenu sú zväčša z ľahkých materiálov. Sú to dobré lyže pre začiatočníkov, poskytujúce stabilitu a nenáročnú manipuláciu.
Lyže v cene od 300 do 700 eur
Ide o strednú cenovú hladinu lyží. V tejto cenovej kategórii nájdete všetky typy lyží, pre všetky vekové kategórie a druhy terénu. K dispozícii sú tu vylepšené materiály a technológie, ktoré zlepšujú výkon. Vhodné pre stredne pokročilých a pokročilých lyžiarov, ktorí majú vyšší cit pre snehovú podložku a vyžadujú rýchlu a presnú odpoveď lyží na ich pohyb.
Lyže v cene nad 700 eur
Táto cenová kategória ponúka lyže pre veľmi pokročilých a profesionálnych lyžiarov. V tejto kategórii nájdete to najlepšie z najlepšieho, špičkové materiály, najnovšie technológie a špecializované modely pre jednotlivé štýly jazdy. Ideálne pre tých, ktorí hľadajú extrémne podmienky, majú obľúbený konkrétny štýl jazdy a maximálny výkon na svahu.
Ako si vybrať lyže podľa značky?
Pri väčšine výrobkov neplatí automaticky, že značka znamená aj vyššiu kvalitu. Pri lyžiach to však platí stopercentne. Výroba naozaj kvalitného lyžiarskeho vybavenia si žiada dlhodobé skúsenosti. Tie majú len osvedčené značky z krajín s dlhoročnou tradíciou v lyžovaní, ako sú Rakúsko, Nemecko alebo Francúzsko. Výrobcovia s praxou dlhou niekoľko desaťročí, vám zabezpečia väčšiu kvalitu, trvácnosť a bezpečnosť lyží. To je pri tak vysokej investícii kľúčové.
Je rakúska značka založená v roku 1955. Je populárna najmä u zjazdových lyžiarov, freeriderov a bežcoch na lyžiach. Ja známa svojím neustálym vývojom nových technológií. Populárna je svojimi rôznorodými typmi lyžiarok, ktoré sa prispôsobia vašej nohe. Taktiež lyžami, ktorých skĺznice sa vedia prispôsobiť aktuálnym podmienkam.
Nemecká značka Völkl funguje na trhu už od roku 1923. Spolupracuje s mnohými športovcami. S takýmto lyžiarskym vybavením získali mnoho medailí na prestížnych pretekoch, vrátane olympiády. Neustále prichádza s novými technológiami. Začali používať titanal na spevnenie lyží, ktorý sa teraz pri výrobe lyží používa bežne, ako prví na konci 90-tych rokov.
Rakúska značka fungujúca od roku 1945. Tiež pravidelne prichádza s mnohými inováciami, ktorými predbehla konkurenciu. Napríklad v roku 1996 predstavila prvé carvingové lyže na trhu. Od roku 2006 je Blizzard súčasťou spoločnosti Tecnica Group s podobným zameraním na zimné športy a pokračuje v inováciách v spolupráci so špičkovými športovcami.
Ďalšia špičková rakúska značka špecializovaná na zimné športy. Táto rodinná firma otca a syna dnes už funguje viac ako 90 rokov. Jozef Fischer mladší prekypoval nápadmi a po smrti svojho otca najal šikovných konštruktérov. V 60. rokoch experimentovali s kombináciou hliníka, ocele a dreva a vznikli legendárne lyže AluSteel. S inováciami firma Fischer nezaháľa ani teraz. Jej srdcovkou sú bežecké lyže.
Francúzsky výrobca lyžiarskeho a snowboardového vybavenia a oblečenia je svetoznámy aj medzi amatérskymi milovníkmi zimných športov. Má takmer 80 ročnú tradíciu. Získal patent na lyže z laminátu vyrobené z jedného typu dreva. Ako prvý sa pustil aj do výroby plastových lyží. Investícia do produktov výrobcu Rossignol sa rozhodne oplatí.
Pôvodom francúzska značka z čias druhej svetovej vojny dnes pôsobí pod fínskym konglomerátom Amer Sport, pod ktorým pôsobí aj už spomínaná značka Atomic. Salomon je rajom pre milovníkov outdoorových aktivít. Najväčší rozmach nových technológií a popularity táto značka zaznamenala v 90. rokoch, kedy sa preslávila snowboardami s viazaním, topánkami a softshel oblečením.
Ako správne servisovať lyže?
Starostlivosť o lyže nesmiete zanedbať. Predĺžite tým ich životnosť a optimálny výkon. Starostlivosť by mala prebiehať pred, počas aj po sezóne. Základom je ich pravidelné voskovanie, čistenie, sušenie a menej časté brúsenie. Pred sezónou by ste mali lyže dôkladne očistiť od zvyškov konzervačného vosku, prachu a iných nečistôt. Následne je potrebné skontrolovať lyže, či nie sú poškodené. Výraznú pozornosť venujte hranám, viazaniu a sklznici. Odstránenie škrabancov výrazne pomôže k udržaniu dobrého výkonu lyží. Následne je potrebné naniesť na lyže nový vosk, a to aj po každom väčšom lyžovaní. Typ vosku vyberajte podľa typu terénu a snehu. Tuhý vosk je vhodný ak má mrznúť. Mäkký zas pri teplotách nad nulu.
Ak chcete veľkú údržbu lyží pred sezónou zveriť odborníkom, bolo by dobré kontaktovať ich už v októbri, aby ste dlho nečakali a nepremeškali prvý sneh. Po lyžovačke vždy odstráňte z lyží zachytený sneh a ľad. Uložte ich v miestnosti s teplotou nad bodom mrazu, aby sa rozpustil, stiekol a lyže následne osušte. Na konci sezóny postupujte podobne. Lyže dôkladne očistite, osušte, odstráňte zvyšky vosku a naneste vrstvu konzervačného vosku. Po jeho zaschnutí cez noc môžete v prípade potreby nabrúsiť hrany, uložiť lyže do obalu do suchej miestnosť, kde nemrzne.
Pred sezónou nezabudnite na dôkladný sevis lyží
Ako vplýva lyžovanie na zdravie?
Je vedecky dokázané, že väčšina ľudí má v zime nedostatok vitamínu D, lebo vtedy trávi veľmi málo času vonku. To vplýva na oslabenie našej imunity aj kostí. Túto skutočnosť pravidelné lyžovanie výrazne mení. Nie je to však jediný zdravotný benefit lyžovania. Je to aj skvelé kardiovaskulárne cvičenie. Zlepší sa vám krvný obeh, čím prinútite srdce a pľúca viac pracovať a dávku aeróbneho tréningu máte po lyžovačke za sebou.
Takisto pomáha k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií, pomáha k zdravému chudnutiu. Pomáha totiž budovať svaly rôznych partií tela. Stratíte teda z tukových zásob a nie zo svalovej hmoty. Lyžovanie znižuje riziko infarktu, porážky, cukrovky, vysokého tlaku. Má pozitívny vplyv aj na vaše duševné zdravie, pobyt na čerstvom vzduchu a slnku, pomáha predchádzať depresiám. Lyžovanie navyše pomáha relaxovať a buduje komunitu podobne naladených ľudí.
Nevyhnutná výbava pri lyžovaní
Pre plnohodnotné a bezpečné lyžovanie je potrebné dokúpiť k samotným lyžiam ešte niekoľko vecí. Viazania, lyžiarske topánky (takzvané lyžiarky) a palice väčšinou dostať kúpiť v jednom sete s lyžami, ale možno ich dokúpiť aj samostatne. Všetky tieto tri veci by mali byť medzi sebou kompatibilné. Na lyžiarskych zjazdovkách je povinné aj nosenie lyžiarskej prilby. Slnko odrážajúce sa od snehu vie byť oslepujúce. Navyše sneh a ľad odletujúci od lyží vám oči môže nenávratne poškodiť. Je teda určite potrebné zadovážiť si lyžiarskej okuliare. Takisto investujte do kvalitného lyžiarskeho oblečenia. Základom sú mikina na lyže, teplá nepremokavá, avšak vzdušná bunda a lyžiarske nohavice. Keď už lyže a lyžiarsku výstroj vlastníte, mali by ste vyriešiť aj ich bezpečnú prepravu. Ideálne na to sú vak na lyže do auta, prípadne skúsiť môžete magnetický nosič na lyže.
(sportby.sk)
Aké sú alternatívy namiesto lyžovania?
Zjazdové lyžovanie nie je jediná outdoorová zimná aktivita. Dosť mu konkuruje bežecké lyžovanie, pri ktorom chodíte alebo beháte po rovine. Treba na to lyže s iným druhom viazania a iný druh skĺznic. Ďalším podobne obľúbeným zimným športom, ako zjazdové lyžovanie je snowboarding. Na rozdiel od lyžovania jazdec ide po svahu pripútaný oboma nohami na jednej širokej a krátkej doske. Snowboardovať môžete na lyžiarskych zjazdovkách aj na svahoch mimo nich. Tento zimný šport vznikol v 60. až 70. rokoch 20. storočia.
Ani nie o dve desaťročia neskôr sa z neho vyvinul splitboarding. Splitboard je v podstate snowboard pozdĺžne rozrezaný na dve rovnaké časti. Tieto sa pri výšlape na kopec správajú ako skialpinistické lyže. Skĺznica týchto špecifických lyží má na sebe prilepený stúpací pás. Na kopci tieto pásy z lyží odlepíte, zabalíte do batohu a lyže spojíte špeciálnymi zámkami. Z kopca potom zídete akoby na snowboarde. Viazanie splitboardu má dva režimy, medzi ktorými prepínate, buď na výšlap, alebo zjazd dolu kopcom. Je na vás čo si vyberiete.
Užite si šťastné chvíle na snehu
Ako sme si ukázali, lyžovanie môže priniesť do života veľa benefitov. Na zážitky a príjemný pobyt na čerstvom vzduchu nemusíte čakať do jari. Začať s lyžovaním môžete v každom veku a spôsobov lyžovania je mnoho. Nie ste odkázaní len na drahé upravené zjazdovky, ale môžete využiť aj zasnežené turistické chodníky na bežkovanie. Investícia do lyží je pomerne vysoká a výber toho správneho páru môže byť náročný. Dúfame, že sme vám ho týmto článkom uľahčili a vy sa môžete začať venovať svojmu koníčku naplno.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Kúpiť alebo požičať lyže?
Začiatočníci by si mali lyže najskôr požičať a poradiť sa pritom s odborníkmi. Následne, keď zistia, aké majú lyžiarske návyky a ktorý terén a štýl im najviac vyhovuje, je správny čas na kúpu lyží.
V ktorom veku sa odporúča učiť dieťa lyžovať?
Existujú lyžiarske kurzy, ktoré sa venujú deťom už vo veku dvoch rokov. Väčšina inštruktorov však odporúča začať vo veku troch až štyroch rokoch, prípadne neskôr. Dôležité je, aby dieťa bralo možnosť učiť sa lyžovať ako odmenu.
Kedy je najlepší čas na nákup lyží?
Nákup lyží a lyžiarskeho výstroja sa najviac oplatí mimo sezóny. Najlepšie ceny sú koncom februára alebo začiatkom marca. Výhodný nákup lyží sa dá urobiť aj v lete, alebo v skorú jeseň. Október je na to ideálny.
Kedy treba navoskovať lyže?
Aspoň niekoľko dní pred jazdou. Neodporúčame lyžovať na čerstvo navoskovaných lyžiach. Naozaj aktívni lyžiari budú musieť voskovať aj viackrát za sezónu. Ideálne niekoľko dní pred každým výletom alebo každý tretí až piaty deň lyžovačky. Na konci sezóny je dobré naniesť konzervačný vosk.
Kedy zvážiť kúpu nových lyží?
Kúpa nových lyží je nevyhnutná pri ich poškodení a opotrebovaní. V prípade detí aj keď z nich vyrastú. Kúpu nových lyží treba zvážiť aj pri náraste vašich lyžiarskych zručností a zmene terénu.
Aké lyže sú vhodné pre začiatočníkov?
Začiatočníci by mali siahnuť po kratších, mäkších a širších lyžiach s menším rádiusom. Uľahčí to zatáčanie a stabilné udržanie postoja. Ideálne sú pre nich All mountain lyže, vhodné do všetkých terénov.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.