Škola sa blíži a počas vyučovania bude vaše dieťa sedieť dlhé hodiny v lavici. Dlhodobé sedenie nie je pre telo najprirodzenejšie a môže škodiť zdraviu. Preto by ste svojmu školákovi aspoň doma mali písanie úloh čo najviac spríjemniť. Dopomôže k tomu správny detský písací stôl a stolička. Písacie stoly pre deti sú rôznorodé a pri výbere treba venovať pozornosť mnohým detailom. Ukážeme si ako na výber toho najlepšieho, pre zdravý vývin a pohodlie vášho dieťaťa.

To najdôležitejšie v skratke

  Detský písací stôl je nevyhnutný pre každého školáka aj pre škôlkára. Výška stola musí byť vždy adekvátna výške dieťaťa. Vždy by malo celými chodidlami dosiahnuť na zem a lakte vedieť položiť na hornú dosku v 90 stupňovom uhle. Existujú tabuľky o optimálnej výške stola k výške dieťaťa. Dieťaťu vo vývoji kúpte výškovo nastaviteľný alebo flexibilný detský stôl. Pevný je potrebné meniť častejšie.

  Okrem toho, aby bol stôl adekvátne vysoký a ergonomický, aby poskytoval dieťaťu zdravé sedenie musí spĺňať aj iné náležitosti. Musí byť stabilný, dobre umiestnený, odolný, ľahko čistiteľný, bezpečný a poskytovať dostatok pracovného priestoru. Len tak bude plnohodnotne plniť svoju úlohu.

  Ku stolu je dobré hneď dokúpiť aj stoličku. Veľmi často dostať kúpiť detský písací stôl a stoličku ako súpravu. Treba myslieť aj na dostatok úložného priestoru, aby sa dieťaťu jednoducho udržoval na stole poriadok. Hlavne pri nastaviteľných stoloch budete potrebovať dokúpiť poličky, alebo úložné boxy. Nemali by ste zabudnúť ani na stabilnú, ľahko ovládateľnú a dobre svietiacu stolnú lampu.

  Keď kupujete písací stôl pre školáka musíte rátať s investíciou niekoľko sto eur. Výškovo nastaviteľné detské stoly kúpite za 90 až 200 eur, ak má byť naozaj kvalitný a vydržať celú dobu vývoja dieťaťa. Pre väčšie dieťa od 13 rokov môžete investovať do pevného stola z kvalitných materiálov čo vás vyjde aj na 400 eur. Podobne stoja aj flexibilné písacie stoly pre deti, plus zarátajte náklady na príslušenstvo.

(wilsondo.sk)

Čo je to detský písací stôl a kedy je potrebný?

Písací stôl je špecifický druh stola s rovnou rozľahlejšou pracovnou plochou a s väčším množstvom úložného priestoru. Väčšinou sa pri ňom dá sedieť len z jednej strany. Je určený na písanie, čítanie a podobne. Poskytuje priestor na plnenie pracovných a školských úloh. Klasický písací stôl má väčšinou výšku od 70 do 80 cm. Detský písací stôl je menší a jeho pracovná plocha býva špeciálne navrhnutá pre deti na učenie, kreslenie, čítanie alebo iné aktivity. Zvyčajne má detský písací stôl rôzne funkcie, ktoré umožňujú prispôsobiť výšku stola, pridať úložné priestory alebo sklon pracovnej plochy.

Veľmi často má ergonomický dizajn, ktorý vyhovuje potrebám detí a pomáha im so zdravým sedením. To znamená, že pohodlne dosiahnu nohami na zem. Pracovná plocha je prispôsobená ich výške tak, aby si vedeli na ňu položiť lakte v pravom uhle a nemuseli sa pre správny výhľad naťahovať ani hrbiť.

Písací stôl pre deti budete potrebovať hlavne, keď začne navštevovať školu. Vhodný je aj pre škôlkarov, lebo aj tí sa už venujú aktivitám, pre ktoré je potrebný určitý priestor a pevný podklad. Vyhradený priestor na školské úlohy, ale aj vlastné kreatívne nápady im pomôže vybudovať organizačné schopnosti a študijné návyky. Podporuje to celkové organizačné schopnosti. Pomôže im to aj s vyššou koncentráciou na danú aktivitu.

Vytvorte svojmu školákovi príjemmný priestor na učenie 🙂

Aké detské písacie stoly existujú?

Bežné písacie stoly delíme podľa ich umiestnenia, materiálu z ktorého sú vyrobené, prípadne podľa konkrétnejšieho účelu využitia (PC stôl, stôl na státie a podobne). Delenie písacích stolov pre deti iba podľa týchto kritérií však nie je dostačujúce. Dôležitejší je spôsob akým sú pre ne stoly uspôsobené. Od toho sa odvíja aj ako dlho a kedy budú svoj účel plniť plnohodnotne. Podľa tohto kritéria existujú nasledujúce písacie stoly pre deti:

Pevné detské písacie stoly

Sú v podstate rovnaké písacie stoly ako písacie stoly pre dospelých, len bývajú o niečo nižšie. Vyznačujú sa stabilitou, a často aj väčším úložným priestorom. Ich tvar a výška je nemenná, avšak sú prispôsobené detským potrebám. Sú vyrobené z odolných a ľahko čistiteľných materiálov a majú väčšinou zaoblené hrany, aby sa predišlo zraneniu.

Keďže ich výška sa nedá prispôsobiť rastu dieťaťa, sú vhodné skôr pre menšie deti, pre ktoré časom plánujete meniť zariadenie izby, a teda aj písací stôl, alebo deti staršie, ktoré už výrazne neporastú. Často majú ergonomický tvar, aby podporovali zdravé sedenie. Na trhu je široký výber z rôznych dizajnov aj s výlučne detskými motívmi.

VÝHODY

  stabilita

  veľký výber rozmerov a cien

  pekný vzhľad

  jednoduchá údržba

  odolnosť

NEVÝHODY

  nemožno prispôsobiť výšku

  ťažšie sa premiestňujú

  časti zaberajú veľa priestoru

Detské písacie stoly s nastaviteľnou výškou

Nazývané aj ako rastúce písacie stoly pre deti. Vo svojich nohách majú zabudované mechanizmy, ktoré umožňujú meniť ich výšku. Sú to typické detské stoly. Dieťa môže za rok vyrásť aj o niekoľko centimetrov. Tým, že výškovo nastaviteľné stoly rastú s nimi, vydržia dlhé roky bez toho, aby ste ich museli vymeniť. Poskytnú deťom správne sedenie vo všetkých fázach vývoja.

Často sa predávajú spolu s nastaviteľnou stoličkou. Bývajú vyrobené z ľahko umývateľných a bezpečných materiálov, ale bývajú o niečo menej stabilné ako pevné stoly. Mechanizmy v nohách vyžadujú správne nastavenie a dodatočnú údržbu. Často poskytujú menej úložného priestoru a treba ho dokúpiť. Cena výškovo nastaviteľných stolov sa pohybuje väčšinou vo vyšších cenových hladinách. Dizajnom bývajú menej príťažlivé.

VÝHODY

  prispôsobujú sa aktuálnej výške dieťaťa

  poskytujú dieťaťu zdravé sedenie počas celého vývoja

  trvácnosť

  dajú sa ľahšie premiestniť

  ľahko sa čistia

NEVÝHODY

  menšia stabilita a nosnosť

  zložitejšia montáž

  menší výber vzhľadu

Flexibilné detské písacie stoly

Sú veľmi podobné výškovo nastaviteľným písacom stolom. Okrem výšky však možno prispôsobiť aj náklon pracovnej plochy. Dieťa má tak maximálne pohodlie pri rôznorodých  činnostiach, na ktoré je písací stôl určený. Čítanie je napríklad pohodlnejšie pod sklonom 45 stupňov. Zároveň je teda zabezpečené zdravé sedenie nielen v každom veku dieťaťa, ale aj pri všetkých  činnostiach za stolom.

Flexibilné písacie stoly sa dajú rôzne skladať a tak sú nenáročné na priestor. Skladacie mechanizmy však časom podliehajú opotrebeniu. Flexibilné písacie stoly pre deti často bývajú drahšie a vyžadujú obsluhu dospelými.

VÝHODY

  vysoká prispôsobivosť

  viacúčelovosť

  poskytujú zdravé sedenie v rôznych situáciách

  priestorovo nenáročné

  ľahko umývateľné

NEVÝHODY

  vyššia cena

  nastaviteľné mechanizmy podliehajú opotrebeniu

  menší výber

(kondela.sk)

Čo všetko treba ešte zvážiť, keď kupujete písací stôl pre deti?

Detský písací stôl má v prvom rade za úlohu školákovi poskytnúť príjemný priestor. Priestor na učenie a vlastnú kreatívnu činnosť. To, že písací stôl mu poskytne zdravé sedenie za rôznych okolností je len začiatok. Pred jeho kúpou treba zvážiť aj pár ďalších veci, aby bol na písanie úloh a rozvíjanie kreativity naozaj vhodný a plne vyhovoval vašim aj detským požiadavkám.  Dopredu si premyslite predovšetkým tieto parametre:

Umiestnenie

Písacie stoly podľa umiestnenia delíme na rohové a rovné. Rohovým stolom ušetríte miesto lebo zúžitkujete roh miestnosti. Rovný písací stôl umiestnite kdekoľvek pri stene aj v strede miestnosti. Miesto umiestnenia stola vyberajte podľa toho, či má dostatok prirodzeného svetla, ale zároveň, tak aby dieťa neoslepovalo slnko. Pokiaľ stôl chcete dať k oknu, tak ho radšej umiestnite kolmo na okno. Následne zvažujte, či bude mať dieťa dostatočné podmienky na koncentráciu na úlohy. Nemal by ho rušiť hluk ani hračky v zornom poli.

Rozmery

Pri kúpe písacieho stola pre deti treba brať ohľad hlavne na jeho výšku a šírku, respektíve veľkosť pracovnej plochy. Hĺbka nie až tak podstatná a pohybuje sa väčšinou od 50 až 60 cm. Výšku stola si odvodíte vždy od výšky dieťaťa. Dôležité je, aby sa o pracovnú dosku vedelo vždy pohodlne oprieť lakťami. Ideálne v 90 stupňovom uhle a stále málo pri tom chodidlá celé na podlahe. Výšku stola si môžete odvodiť od výšky dieťaťa pomocou nasledovnej tabuľky:

Výška dieťaťa (cm)

Výška stola (cm) 

80 - 95

40

93 - 116

46

108 - 121

53

119 - 142

59

133 - 159

64

146 - 176

71

159 - 188

76

Pracovná doska by mala mať ideálne okolo 120 cm. Nemalo by to byť menej ako sto cm, pretože okrem samotného priestoru na písanie či kreslenie by na nej mal byť dostatok priestoru pre položenie učebníc a stolnej lampy. Písací stôl pre dve deti by mal mať šírku aspoň 150 cm.

Materiál

Asi najčastejším materiálom na výrobu detských písacích stolov je MDF (drevovláknitá doska) alebo aj DTD (drevotriesková doska, označované aj ako lamino). Ide totiž o cenovo dostupné materiály, ktoré pripomínajú drevený masív. Navyše na MDF a DTD vedia výrobcovia ľahko naniesť rôzne dizajny a motívy a ľahko sa čistí. Spomenutý drevený masív je veľmi obľúbený na výrobu stolov a zvyšuje ich trvácnosť. Je to odolný materiál na ktorom sa aj škrabance dajú ošetriť, ale cena dreveného masívu je vyššia. Ďalším častým materiálom pre písacie stoly pre deti je plast. Ľahko sa prenášajú a čistia, avšak sú aj menej stabilné.

Farba a dizajn

Pri výbere farby, dizajnu, prípadne rozprávkového motívu stola pokojne zahrňte do procesu svoje dieťa a počúvajte jeho názory. Na výber máte z množstva neutrálnych alebo pastelových farieb, aj motívov pre chlapcov a dievčatá. Snažte sa ich naviesť na výber stola, ktorý by sa im mohol páčiť v dlhšom časovom horizonte. Ideálne je vyberať písací stôl tak, aby ladil s ostatným nábytkom v izbe. Mnoho výrobcov robí postele, skrinky a stoly z rovnakej sady. Dobrým kompromisom môže byť kúpa stola v neutrálnej farbe a dieťa si ho môže samo vyzdobiť nálepkami.

DOBRE VEDIEŤ:

Pri kúpe detského stola treba myslieť na bezpečnosť a pohodlie. Detské stoly musia spĺňať bezpečnostnú normu STN 91 0811. Takisto existujú stoly pre ľavákov a pravákov, berte ohľad aj na to. Pravák by mal mať zásuvky napravo a ľavák naopak.

Príslušenstvo a doplnky

Je pár vecí, ktoré je dobré kupovať zároveň s písacím stolom. Jedným z nich je detská stolička. Preto ich často pri detských stoloch dostať kúpiť v jednej sade. Hlavne pri predškolákoch a malých školákoch treba myslieť na ochranu stola pred popísaním a poškriabaním. Na to sa hodí kúpiť podložku na pracovnú plochu. Pri väčších školákoch zas treba myslieť na fakt, že si môžu robiť úlohy už za tmy a investovať do stolnej lampy. Základom je dobrá organizácia a poriadok, preto môžete k stolu dokúpiť rôzne úložné nádoby, šanóny, boxy a kontajnery.

(moebelix.sk)

Koľko detský písací stôl môže stáť ?

Detské písacie stoly kúpite aj za pár desiatok eur, ale aj za pár stoviek eur. Ich cena sa odvíja hlavne od materiálu, z ktorého sú vyrobené a veľkosti pracovnej plochy alebo ponúkaného úložného priestoru. Úplne jednoduché detské písacie stoly pre najmenšie deti nestoja ani 50 eur. Avšak kvalitnejšie písacie stoly pre školákov si vyžadujú o niečo vyššiu investíciu. V priemere rátajte s cenou od 80 do 400 eur.

Detské písacie stoly v cenových reláciách do 100 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete skôr pevné písacie stoly pre deti. Väčšinou budú z drevotriesky (DTD), drevovláknitej dosky (MDF) alebo aj z plastu s dostatočne veľkou pracovnou plochou, ale menším úložným priestorom. Nájdete tu aj výškovo nastaviteľné detské písacie stoly, ale väčšinou nižšej kvality.

Detské písacie stoly v cenových reláciách od 100 do 200 eur

V tejto kategórii sa nachádzajú kvalitné výškovo nastaviteľné a flexibilné detské písacie stoly za rozumnú cenu. Do 200 eur je optimálna suma, ktorú by ste mali minút za pevné detské stoly pre deti mladšie ako 12 rokov. Je to dobrý pomer kvality a ceny. Nájdete tu kúsky z naozaj všetkých najbežnejšie používaných materiálov, navyše s dostatkom úložného priestoru.

Detské písacie stoly v cenových reláciách nad 200 eur

V tejto cenovej kategórii dostanete najvyššiu kvalitu flexibilných detských stolov, ktoré poskytnú zdravé sedenie za každých okolností. Materiálovo tu natrafíte veľmi často aj na kvalitný drevený masív, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou. Samozrejmosťou sú tu už aj prídavné police priamo k stolu, či sada políc, detský písací stôl a stolička v jednom. V takom prípade už rátajte a cenou nad 400 eur.

...

Aké príslušenstvo si vyžaduje písací stôl pre školáka ?

Kvalitný detský písací stôl je iba začiatkom k vytvoreniu ideálneho študijného prostredia. Treba myslieť aj na detaily. Stôl totiž nie je jediným prvkom, ktorý zabezpečuje pohodlné a zdravé sedenie. Takisto treba chrániť oči dieťaťa optimálnym osvetlením stola za dňa aj za tmy. Navyše správna organizácia stola a poriadok na ňom tiež uľahčí prácu. Z týchto dôvodov je vhodné spolu so stolom kúpiť nasledovné:

Detská stolička

Na výber detskej stoličky použite rovnaké kritériá ako pri stole. Na výber máte z rovnakých materiálov a rovnako pre ňu platí, že musí byť nielen z kvalitného materiálu, ale aj dostatočne pevná, odolná a stabilná. Detské stoličky musia spĺňať bezpečnostnú normu STN 91 0612 .

Základom je, že dieťa z nej musí bez problémov dosiahnuť na zem. Pri najmenších deťoch často dostať kúpiť rovno sadu detského stola a stoličky. Optimálna výška soličky sa odvíja od výšky dieťaťa nasledovne:

Výška dieťaťa (cm)

Výška stoličky (cm)

80 - 95

21

93 - 116

26

108 - 121

31

119 - 142

35

133 - 159

38

146 - 176

43

159 - 188

46

Detská stolná lampa

Stolná lampa by mala poskytovať dostatočné osvetlenie na prácu, ale zároveň by nemalo byť príliš jasné, aby nenamáhalo deťom oči. Sledujte hlavne počet lumenov, jednotku svietivosti. Na čítanie a písanie je ideálne rozpätie 500 – 1000 lumenov. Na internete existujú kalkulačky, ktoré prerátajú počet lumenov na príkon lampy, teda watty.

Zvoľte úspornú LED lampu so svetlom zo studeného spektra ideálne biele. Stolná lampa pre deti by mala byť na stabilnom podstavci a malo by sa jej dať ľahko ovládať mierenie svetla a zapínanie. Takisto by sa nemala prehrievať.

Detská podložka na písací stôl

Najmä pri menších deťoch sa stáva, že stôl chtiac – nechtiac popíšu, pokreslia, oblejú  alebo poškrabú. Podložka na písací stôl ho pred týmto ochráni. Jej údržba je oveľa jednoduchšia a je možné ju vymeniť za pár eur. Navyše môže dodať väčšie pohodlie pre ruky a jednoduchší pohyb počítačovej myši pre väčšie deti.

Ďalšou jej výhodou je, že ju dostať v rôznych motívoch a môže vytvoriť estetický prvok. Niektoré podložky majú dokonca osobitné vrecká na perá a zošity, čo eliminuje neporiadok na stole.

Dodatočný úložný priestor

Najmä pri nastaviteľných a flexibilných stoloch sa stáva, že majú málo úložného priestoru. Školák by sa však mal naučiť udržiavať na stole poriadok a ukladať si veci vlastným systémom. K tomu mu dopomôže dostatok úložného priestoru. Ten môžete získať dodatočne kúpením policového nadstavca.

Mnoho výrobcov ponúka možnosť jeho dokúpenia k samostatnému stolu. Ďalšou možnosťou sú úložné boxy a kontajnery, ktoré môžete dať pod stôl. Odporúčame boxy a kontajnery s osobitnými priehradkami, aby sa dali veci do nich uložiť prehľadne.

...

Doprajte dieťaťu zdravý priestor na učenie aj zábavu

Písacie stoly pre školákov sa môžu zdať drahé, ale rozhodne sa oplatí investovať do kvality aj pri menších deťoch, ktoré rýchlo rastú. Pri výbere sa riaďte našimi radami a prianiami vášho dieťaťa. Pokiaľ stôl naplno vyhovie jeho predstavám a potrebám, ľahšie získa správne študijné návyky a vo voľnom čase rozvinie svoj talent naplno. Prajeme vám bezproblémový výber písacieho stola a následnú každodennú prípravu do školy.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Kde je najlepšie umiestniť písací stôl pre školáka?

Ideálne je písací stôl  pre školáka umiestniť na miesto kde dopadá dostatok prirodzeného svetla a nebude rušený hlukom z okolia. Vyhnite sa však prílišnému oslneniu. Pri okne by mal stôl stáť v 90 stupňovom uhle.

Aká je správna výška detského písacieho stola?

Správna výška detského písacieho stola závisí hlavne od veku a výšky dieťaťa. Pozrite na tabuľku v texte. Vo všeobecnosti by mala byť pracovná doska v takej výške, aby sa mohlo dieťa pohodlne oprieť lakťami o stôl, v 90 stupňovom uhle a chodidlá mať celé rovno na podlahe.

Aký veľký (rozmery stola V x Š x H) by mal byť detský písací stôl?

Rozmery detského písacieho stola sa môžu líšiť, ale bežný rozsah je okolo 46 – 76 cm (výška), 80 – 120 cm (šírka), tá by mala byť ideálne aspoň 100 cm a najčastejšie okolo 50 – 60 cm  (hĺbka).

Prečo by mal mať detský písací stôl nastaviteľný sklon?

Flexibilný písací stôl pre deti s nastaviteľným sklonom pracovnej dosky je výhodný, lebo ponúka optimálne uhly na rôzne činnosti. Mierny sklon pri čítaní zabraňuje hrbeniu sa a bolesti krku, ramien a podobne.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 299 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 22 657 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 1 088 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 4 731 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9