Pri pohľade z okna na pochmúrne a chladné počasie mnohým ľudom ani len nenapadne opustiť pohodlie domova a vydať sa na beh v tomto nečase. Nízke teploty a sychravý deň by však nemali byť prekážkou pre žiadneho športovo založeného človeka – bežecké topánky na zimu preto rozhodne neodkladajte. Behanie v zime ponúka možnosť vychutnať si čerstvý a svieži vzduch, ktorý umožní vášmu telu omnoho lepší pohyb ako počas letných horúčav.

To najdôležitejšie v skratke

  Behanie v zime je skvelým spôsobom, ako si zachovať svoju kondíciu aj počas zimného obdobia a byť športovo aktívnym človekom počas celého roka. Nízke teploty, pochmúrna atmosféra a sychravý deň vás jednoducho nesmú odradiť – pohyb v chladnom počasí je totiž ľahší ako počas letných horúčav.

  Pri rozhodovaní či sa vôbec vydať na beh v mraze si väčšina predstaví hlavne negatíva spojené s týmto druhom behu, ale na pozitíva už akosi zabúda. Ste zvedavý na to, aké benefity pre vás tento šport ponúka? Chcete vedieť ako ho robiť správne? Neváhajte a ponorte sa s nami do sveta zimných bežcov.

  Rovnako sa nemusíte obávať ani výberu vhodného oblečenia. Nákrčníky, ponožky, nohavice, termoprádlo, mikina, vesta, bunda, rukavice, čiapka či čelenka – to všetko počas behu v zime dozaista využijete. A s pomocou našich rád a tipov jednoznačne vyberiete aj vy ten správny kúsok oblečenia.

  V rámci článku vám pomôžeme aj s prípravou na beh v extrémnom počasí. Rovnako si spomenieme aj dôležitosť bezpečnostných prvkov, ktoré sú zárukou bezpečného behu. V závere nebude chýbať ani niekoľko nápadov na získanie motivácie na samotný beh či tie najčastejšie kladené otázky.

(sportisimo.sk)

Beh v zime – aké výhody a nevýhody prináša?

Čerstvý a svieži vzduch nie je to jediné čo vám beh v zime dokáže ponúknuť – hlavnou výhodou je zachovanie si kondície počas celého roka. Nemusíte sa ničoho báť. Vaše telo si dokáže zvyknúť na beh v extrémnych teplotách a prispôsobí sa tak aj ďalším behom v budúcnosti. Častým behom v chladnom počasí tak docielite, že počas behu sa začnete cítiť oveľa pohodlnejšie. Rovnako ide aj o skvelý spôsob, ako si vybudovať toleranciu voči chladu. Vaše telo musí tvrdo pracovať na tom, aby zostalo v teple. Výsledkom je, že spálite viacej kalórií.

Postrehnúť tiež môžete výrazne povzbudenie vašej mysle, ale aj posilnenie imunity a s ním spojené znížené riziko prechladnutia. Samozrejme, beh v zime má aj svoje riziká. Najčastejšie sa jedná o riziká spojené s nevhodným oblečením a nedostatočnou prípravou na beh v mraze. Chlad spôsobuje sťahovanie ciev a horší krvný obeh, takže správne dýchanie a príprava pred behaním je viac než potrebná. Taktiež pri teplotách pod nulou hrozí značne vyššie riziko pádu – zvoliť je teda nutné aj vhodnú bežeckú obuv.

Oblečenie na beh v zime – ako sa vhodne obliecť na beh v zime?

Hľadáte vhodné dámske bežecké oblečenie alebo pánske bežecké oblečenie? Nie ste sám. Klasickou dilemou bežcov v zime je výber vhodného oblečenia. Jeho výber totiž závisí od veľkého množstva vonkajších faktorov ako sú poveternostné podmienky, intenzita prehánok, vonkajšia teplota či pocitová teplota. Čo sa týka vonkajšej teploty, vo všeobecnosti platí pravidlo 10°C. Toto pravidlo hovorí, že obliekať sa je vždy potrebné tak, akoby bolo vonku o 10 stupňov viac. Zabúdať taktiež nesmiete ani na reflexné prvky, vďaka ktorým bude vaša viditeľnosť lepšia a samotný beh bezpečnejší. Mnohých taktiež trápi otázka, kedy vieme s istotou povedať, že sme správne oblečený. Odpoveď je jednoduchá. Správne oblečený budete vtedy, keď vám nebude zima, ale zároveň sa vaše telo nebude prehrievať. Zimné bežecké oblečenie teda doma pred behom rozhodne nezabudnite.

Správne oblečenie na beh v zime vám zaručí, nielen kvalitný, ale aj bezpečný beh

Prvá/spodná vrstva oblečenia

Prvá vrstva oblečenia je zo všetkých troch vrstiev tou najdôležitejšou, pretože je zodpovedná za udržanie stálej teploty tela. Nesprávny výber oblečenia spôsobí rapídne zníženie teploty tela po skončení behu, keďže pot odovzdáva veľké množstvo prebytočného tepla do okolia. Výsledkom je nechcené prechladnutie. Za výbavu spodnej vrstvy sa považuje prevažne vhodné termoprádlo, ktoré je povinnosťou počas behu v chladnom počasí. Siahnuť môžete aj po nátelníku.

Druhá/stredná vrstva oblečenia

Druhá vrstva oblečenia je zodpovedná za tepelnú izoláciu, ktorá zabráni úniku tepla vyprodukovaného vašim telom. Pýtate sa, prečo je to dôležité? Dôvod je prostý – udržať vaše svaly počas pobytu vonku pekne v teplúčku. Aj táto vrstva, podobne ako tá prvá, by mala odvádzať pot vhodným spôsobom. To zabráni rapídnemu zníženiu teploty tela po skončení samotného behu. Za výbavu strednej vrstvy sa považuje prevažne vhodná mikina so zvýšeným golierom alebo bežecké nohavice so zateplením.

Tretia/vrchná vrstva oblečenia

Tretia vrstva oblečenia je zodpovedná za ochranu pred nepriaznivými vonkajšími podmienkami, ktorým sa počas behu v zimnom období len tak ľahko nevyhnete. Zvoliť si tak budete musieť akýsi kompromis medzi priedušnosťou oblečenia a odolnosťou voči vlhkosti, vode či nebodaj silnému vetru. Druhou možnosťou je si zvoliť kvalitné vodeodolné oblečenie, ktoré je plne nepriepustné, ale zasa disponuje nulovou priedušnosťou. Za výbavu vrchnej vrstvy považujeme bežecké bundy.

Športový nákrčník

Nákrčník je jedným z najgeniálnejších doplnkov určených na beh v zime. Počas mrazivého, upršaného či veterného dňa dokonale poslúži na ochranu vášho krku a tváre. Jeho použitie je naozaj jednoduché. Postačí si ho pretiahnuť cez svoje ústa, vďaka čomu si budete samostatne ohrievať vzduch, ktorý následne dýchate. Každý začiatočník, ale aj skúsený bežec by mal nákrčník považovať za samozrejmosť. Obdobou nákrčníku je napríklad aj šatka alebo šál, ktoré si rovnako postačí iba preložiť cez ústa.

Bežecké ponožky

Ponožky sú pomerne bežnou záležitosťou a to aj počas bežného športovania. V zimnom období je však lepšie nechať klasické členkové ponožky doma a radšej siahnuť po hrubších a vyšších ponožkách. Budete milo prekvapený, ako veľmi vám iba samotné zakrytie členkov môže pomôcť udržať celkové teplo počas behu. Najlepším materiálom je práve vlna, ktorá ani pri navlhnutí nespôsobuje pľuzgiere na chodidlách – narozdiel od bavlny.

DOBRE VEDIEŤ:

Porozmýšľať by ste mohli ešte o jednom druhu ponožiek. Niektorí bežci si totiž zvyknú vyberať ponožky, ktoré siahajú až po kolená. Tieto ponožky poskytujú dokonalé krytie takmer celej spodnej časti nohy, vďaka čomu sa už premrznutých nôh báť nemusíte.

(insportline.sk)

Nohavice/termoprádlo/legíny na beh v zime

Dôležitou súčasťou výbavy každého poctivého bežca sú aj vhodné bežecké nohavice na zimu. Obyčajne sú tou najvhodnejšou voľbou legíny alebo termoprádlo, ktoré dokážu udržať vašu spodnú časť tela pekne v teple. Nemusíte sa ale rozhodnúť pre tie najhrubšie nohavice na trhu. Bežne predávané legíny sú tenké, odolné voči vetru a ľahké – pri behu vám tak prekážať rozhodne nebudú. Rovnako sú taktiež elastické, takže sa dokonca vyhnete aj ich nechcenému odieraniu o vaše telo.

Tričko/termoprádlo

Tričko vo forme termoprádla je skvelým riešením každého skúseného bežca na udržanie vrchnej časti tela pekne v teplúčku. Počas behu v zime je najvhodnejšie také termoprádlo, ktoré je tenké, ľahké a odolné voči vetru. Vďaka elasticite termoprádla sa taktiež vyhnete aj jeho odieraniu o vaše telo. Všetky tieto vlastnosti vám umožnia vydať čo najlepší športový výkon a to s minimálnym obmedzením vo voľnom pohybe.

Bežecká mikina

Mikina je typickým príkladom druhej/strednej vrstvy oblečenia, ktorá dokonale zabráni úniku tepla vyprodukovaného vašim telom. Pre mikiny je najvhodnejší technický materiál a to z dôvodu správnej funkcie tejto vrstvy. Dôležité sú aj dlhé rukávy prekrývajúce ruky a háčiky cez palec, ktoré dobre ochránia vaše ruky pred chladom. Rovnako potrebný je aj golier s vysokým zipsom, ktorý je ideálnou ochranou krku pred studeným vetrom. Zabudnúť však nesmiete ani na vhodné reflexné prvky.

Vesta/bunda na behanie v zime

Zimná bežecká bunda a vesta sú užitočnými druhmi oblečenia, ktoré vám pomôžu udržať vaše telo v teple. Obyčajne sú bežecké bundy a vesty mimoriadne ľahké, vďaka čomu sa nebudete cítiť obmedzovaný v pohybe. Správna kvalitná bunda by mala byť schopná utlmiť vietor a súčasne byť aj do istej miery vodotesná, aby bola použiteľná aj počas daždivého počasia. Väčšinu bežeckých búnd je možné jednoducho poskladať do malej formy, vďaka čomu si ju môžete spokojne brávať všade so sebou.

Bežecké rukavice

Rukavice sú skvelý doplnok, ktorý perfektne poslúži na udržanie rúk, dlaní a prstov v teple a to aj počas behu za nízkych teplôt, daždivého počasia alebo zlých poveternostných podmienok. Kvalitné bežecké rukavice musia byť schopné efektívne odvádzať vlhkosť, disponovať dobrou priedušnosťou a efektívne udržiavať teplo. Zakúpiť si tiež môžete rukavice, ktoré sú uspôsobené aj na prácu so smartfónom a jeho dotykovou plochou. V prípade núdze tak môžete použiť mobilný telefón bez toho, aby ste si rukavice vyzliekali.

DOBRE VEDIEŤ:

Úžasnou alternatívou rukavíc sú napríklad palčiaky, ktoré sú počas extrémne nízkych teplôt ešte efektívnejšie než samotné rukavice. Pýtate sa prečo? Dôvod je prostý – vašim prstom umožnia efektívnejšie zdieľať svoje telesné teplo.

Bežecká čiapka/čelenka

Čiapka je šikovný doplnok, ktorý dokonale poslúži na udržanie vašej hlavy v teple počas behu za zlých poveternostných podmienok. Mať na sebe čiapku počas behu je dôležité preto, lebo vaša odhalená hlava reaguje na zmeny teploty najrýchlejšie spomedzi všetkých ostatných častí tela. Obyčajne sa jedná o vlnené čiapky alebo čiapky vyrobené z flyšu – vyberať môžete na základe toho, čo vám vyhovuje viac. Obdobou čiapky môže byť napríklad aj čelenka, ktorá je ale o čosi menej efektívna v porovnaní s klasickou čiapkou.

Bežecké topánky na zimu

Správne topánky na zimný beh sú pevným základom výbavy každého bežca. Disponovať by mali odolnou podrážkou s hrubším vzorom pre efektívnu izoláciu chodidiel od studenej zeme, ale aj skvelou priľnavosťou. Rovnako by ste nemali prehliadať topánky s nepremokavou membránou, ktorá chráni vaše nohy aj pred vonkajšou vlhkosťou. V prípade, že chcete behať aj po snehu či na ľade, odporúčame zakúpiť si bežecké topánky s hrotmi.

Čelovka na beh

Čelovka je skvelým doplnkom, ktorý je určený na behanie za zhoršenej viditeľnosti. Neexistuje totiž nič horšie, ako nevidieť na cestu pred sebou. Ohrozujete tým totiž nielen svoje zdravie, ale aj ostatných ľudí vôkol seba. Bežecké čelovky sú upravené tak, aby vám kvôli otrasom počas behu nepadali z hlavy. Vybavené sú stredovým pruhom navyše. Každá správna čelovka by mala byť ľahká, odolná, stabilná, ale mala by rovnako disponovať aj veľkým svetelným tokom.

(decathlon.sk)

Príprava na samotný beh v zime alebo ako začať behať v zime

Pred samotným behom je najdôležitejšie dôsledné rozcvičenie sa, ktoré vás pripraví na rapídnu zmenu teploty. Keďže je vonku zima, musíte svoje telo pred behom poriadne zahriať. Postačí niekoľko základných cvikov ako je krúženie rukami, skákanie alebo drepy, ktoré rozprúdia krv a uvoľnia vaše kĺby. S behaním to samozrejme nesmiete preháňať, zvoliť je preto vhodné skôr pohodový vytrvalostný beh.

Podstatný pri behu je aj dostatočný pitný režim – a to aj napriek tomu, že pri behu v mraze pociťujete smäd o čosi menej. Ak plánujete behať dlhšie ako 30 minút, vodu berte so sebou. Tu odporúčame hlavne soft flask, ktorú je možné zrolovať a poskladať, aby vám počas behu zbytočne nezavadzala. Počas behu tiež nesmiete zabúdať ani na správne dýchanie a to dýchanie výlučne nosom (nie ústami).

Neobyčajné tričko, nevídané vlastnosti – jedným slovom CityZen – RECENZIA A SKÚSENOSTI

V dnešnej modernej dobe vzniká množstvo skvelých inovácií, nielen v oblastiach elektroniky, ale aj v procesoch výroby oblečenia. Stretávame sa čoraz viac so smart prístupom, ktorý umožňuje oblečeniu nadobudnúť nové a doteraz nepoznané kvality. S podobným smart prístupom prišli aj páni z Českej republiky so značkou CityZen.

Behanie v zime – bezpečný beh vyžaduje aj vhodné bezpečnostné prvky

Každý správny bežec veľmi dobre vie, že bezpečnostné prvky sú počas behu mimoriadne dôležitou súčasťou jeho výbavy a to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie. Geniálnym rozhodnutím z hľadiska bezpečnosti je vhodne vybrať bežeckú trať – najlepšie je zvoliť trasu mimo vozovky. Skvelým príkladom sú tiež reflexné prvky, reflexné oblečenie, neónové vesty, ale aj blikajúce svetielka. Vďaka týmto vychytávkam budete počas behu dobre viditeľný ako pre prichádzajúce vozidlá, tak aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri behu tiež musíte dobre vidieť na cestu či bežeckú dráhu pred vami. Počas zhoršenej viditeľnosti sú tak samozrejmosťou čelovky, ktoré vám poskytnú lepší rozhľad.

Správnym rozvičením pred behom predídete mnohým úrazom 

Ako sa správne namotivovať na beh v chladnom počasí?

Najväčším problémom behu v zime je získať motiváciu. Najlepším motivátorom je obyčajne voľba spoločného behu s kamarátom. Beh je tak oveľa zábavnejší, vzájomne sa dokážete podporovať, ale aj posúvať svoje limity. Rovnako sa k behu ľahšie dokopete. Je totiž omnoho ťažšie vynechať beh, keď viete, že na vás niekto čaká. Dôležitý je aj jasný plán, dosiahnuteľný cieľ, ale aj nejaká tá odmena navyše za jeho splnenie. Začnite teda pomaly a pokúste sa behať iba niekoľko minút denne. Akonáhle však budete cítiť, že máte aj naviac, choďte do toho! Zostaňte vonku behať o 5 alebo 10 minút dlhšie ako tomu bolo minule. Ak by ste však boli už úplne bezradný, ako motivácia môže poslúžiť aj zmena bežeckej trate.

Behanie v zime rozhodne nie je bláznovstvo

Na záver nášho článku nám už neostáva nič iné, len sa pomaly rozlúčiť. Pevne veríme, že sme vám priniesli dostatok užitočných informácii o behu v chladnom počasí, ale aj o oblečení potrebnom počas športovania v tomto nečase. Dúfame, že sme vás presvedčili nielen o výhodách tejto zaujímavej športovej aktivity, ale rovnako aj motivovali skúsiť tento osviežujúci šport práve v zimnom období.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Pri akej teplote je už príliš chladno na behanie?

Každý človek má rozdielnu citlivosť na chlad, takže je to dosť individuálne. Nikdy však nezabúdajte na zlaté pravidlo 10°C, obliekať sa je vždy potrebné tak, akoby bolo vonku o 10 stupňov viac. 

Ako behať v zime a neochorieť?

Jednoznačne najlepším tipom na to, ako behať v zime a neochorieť, je voľba vhodného oblečenia na beh v chladných podmienkach. Výber oblečenia rozhodne nesmiete zanedbať.

Ako zistím, že som dobre oblečený na beh v zime?

Správne oblečený budete práve vtedy, keď vám počas behu v chladnom počasí nebude zima, ale zároveň sa vaše telo nebude prehrievať. Nebude vám teda ani príliš zima, ani príliš teplo.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 16 176 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 802 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 9 789 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 30 822 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8