Väčšina ľudí si myslí, že akonáhle si kúpia psa musia cestovanie obmedziť, pretože je potrebné vždy vybaviť pre psa opatrovateľa, alebo psí hotel. Nie je to však pravda, dovolenka so psom je možná. Treba ju len starostlivo naplánovať. Na cestovanie so psom je vhodné zvoliť skôr kratšie vzdialenosti autom či vlakom, ktoré ho menej stresujú než lietanie. Vďaka množstvu dog friendly hotelov u nás a v Európe to nebude problém pri akomkoľvek type dovolenky. Poďte s nami zistiť, na čo všetko by ste pri jej príprave mali myslieť.

To najdôležitejšie v skratke

 Dovolenka so psom nie je nemožná, len náročná na plánovanie a mali by ste si ju plánovať do destinácii vyžadujúcich iba kratšiu cestu vlakom a autom. Cesta lietadlom je pre psa zbytočne stresujúca, zvlášť ak tam strávite len 10 -14 dní. Psí hotel či opatrovateľa zvoľte vždy aj pri šteňatách, veľmi starých a chorých psoch. Pred samotnou cestou si dopodrobna naplánujte celú cestu aj pobyt.

 Priveďte psa k veterinárovi zo zoznamu veterinárov poverených na vydávanie cestovných pasov. Ten vykoná povinnú prehliadku zdravotného stavu psa a potrebné očkovania, hlavne proti besnote. Následne vám vydá petpass a všetky doklady potrebné na vycestovanie do zahraničia. Pes musí byť samozrejme čipovaný. Na prepravu zvoľte ideálne auto, prípadne vlak a privykajte psa kratšími cestami ešte nejakú dobu pred samotným odjazdom. Nezabudnite, že pes v zahraničí musí byť pri ceste autom väčšinou umiestnený v prepravnom boxe v batožinovom priestore. Inak vám hrozí pokuta od 60 € vyššie. Posledné jedlo pred cestou mu dajte 12 hodín pred odjazdom, aby mu nebolo zle a pri ceste autom robte prestávky v jazde aspoň každé tri hodiny. Zabezpečte mu dostatok čerstvého vzduchu a vody.

 Na dovolenku so psom si neplánujte aktivity, ako napríklad celodenné návštevy múzeí, kam pes nesmie. Vyberajte aktivity, na ktoré je pes už pomerne zvyknutý z domova. Pre bytového psa zvyknutého iba na kratšie prechádzky neplánujte zložité túry. Po ceste dajte psovi čas na aklimatizáciu na nové prostredie a teplotu. Okrem plne vybavenej lekárničky a postroja s vašou aktuálnou dovolenkovou adresou pre psa pribaľte aj dostatok jeho obľúbeného žrádla na dobu celého pobytu, pelech na spanie, cestovné misky a hračky. Ubytovanie voľte tak, aby mal pes prístup na čerstvý vzduch a dostatočne veľký výbeh v blízkosti.

Osobitosti plánovania dovolenky so psom

Keď sa rozhodnete pre dovolenku so psom, tak v prvom rade jej typ musíte prispôsobiť jeho povahe. Prirodzene turistika, či cyklistický výlet sú vhodné iba pre aktívne psy zvyknuté na fyzickú aktivitu aj z domova. Pre psy, ktoré milujú vodu je vhodný výlet na rafte alebo k moru. Pohodlnejšie bytové psy môžete so sebou vziať do dog friendly wellness centra či ľahkú turistiku do väčších európskych miest. Následne si vyberte presnú destináciu a v nej ubytovanie, kde psa akceptujú s veterinárnou ambulanciou v blízkosti.

Dovolenka so psom je najvhodnejšia v termínoch mimo špičky turistickej sezóny. Vyhnete sa tak najväčšiemu davu cudzích ľudí a extrémnym teplotám, čo je pre psa veľmi výhodné. Navyše bude lacnejšia. Čím bližšie je cieľová destinácia vášmu domovu, tým lepšie. Cestovanie lietadlom psov vo všeobecnosti najviac stresuje. Keď toto všetko zistíte, tak je vhodné dopodrobna si naplánovať každodenný program dovolenky.

DOBRE VEDIEŤ:

So zisťovaním, kde sa nachádzajú dog friendly destinácie s množstvom hotelov apartmánov, reštaurácii alebo pláži pre psov existuje mnoho medzinárodných internetových blogov. Jedným z nich je napríklad bringfido.com plný užitočných tipov.

Na prvé dni si naplánujte miernejší oddychový program, aby sa váš miláčik stihol spamätať z cesty a aklimatizovať na zmenu prostredia. Na vyššie teploty si zvykne lepšie, ak ho budete pravidelne ochladzovať vlhkým uterákom a fyzickú námahu postupne deň odo dňa zvyšovať. Najnáročnejšie túry si naplánujte doprostred výletu, posledný deň by mal byť tiež oddychový, aby nabral silu na spiatočnú cestu. Platí taktiež pravidlo plánovania len jednej väčšej niekoľkohodinovej aktivity denne. Večer dajte psovi čas na dôkladný odpočinok. Túry plánujte skôr po lesných cestičkách. Vyhýbajte sa príliš dlhým asfaltovým plochám, ktoré im môžu popáliť labky a takisto príliš skalnatým a strmým cestám, kde je taktiež vysoké riziko poranenia. Keď si urobíte takýto podrobný plán aktivít, je čas na vybavovanie potrebných dokumentov.

Túry plánujte skôr po lesných cestičkách, predídete tak prípadnému poraneniu vášho štvornohého miláčika

Pri ceste po Slovensku stačí, ak je pes čipovaný a má očkovací preukaz s nedávnym odčervnením a očkovaním proti besnote. Pri ceste do zahraničia, v rámci EÚ, budete okrem už spomínaných náležitostí potrebovať aj ošetrenie proti parazitom a Echinokokom.

Európsky pas pre spoločenské zvieratá a Certifikát zdravia zvierat EÚ, ktoré vám vydá veterinár zapísaný na zozname veterinárov poverených vydávaním cestovných pasov a všetky očkovania a ošetrenia vám do nich zapíše. Tak či tak je pred vycestovaním nutná podrobná veterinárna prehliadka takto certifikovaným veterinárom. Naplánujte si ju tak, aby očkovania stihli účinkovať. Očkovanie proti besnote bude v pase uznané, len ak bude podané práve veterinárom povereným na vydanie tohto pasu. Do zahraničia vás bez toho nepustia.

Niektoré štáty, ako napríklad Malta, vyžadujú aj špeciálny poplatok na pustenie cez hranice. Zistite si to dopredu, aby ste neboli prekvapení. Vybavte mu aj cestovné poistenie, aby v prípade potreby uhradilo väčšiu časť nákladov na veterinára.

Ako vybrať turistický stan pre 2, 3 alebo 4 osoby?

Výlet do prírody je skvelým spôsobom ako osviežiť telo, ale i myseľ. Pri návšteve prírody je potrebné mať so sebou tú správnu výbavu. Základom výbavy každého dobrodruha je nepochybne aj turistický stan. Pri výbere a kúpe stanu musíte byť obozretný, aby ste následne boli s produktom maximálne spokojný.

Čo by mala obsahovať batožina pre psa

Doklady potrebné na vycestovanie, o zdravotnom stave, poistení a podobne v origináli aj v jednej kópii sú len základom psej dovolenkovej batožiny. Domáci miláčikovia sa najlepšie cítia v našej prítomnosti a v prostredí, ktoré poznajú. Zbaľte preto všetko čo im bude pripomínať domov a učiní im nielen samotnú cestu, ale aj pobyt príjemným a bezpečným.

Na cestu mu pribaľte:

  • cestovnú prepravku, alebo tašku, ktorú  pri menších plemenách využijete nielen v aute, ale aj vo vlaku.
  • postroj, či vôdzku s vaším telefónnym číslom a adresou dovolenkového ubytovania. Sú nielen dôležitým bezpečnostným opatrením, ale budú užitočné aj v prípade, že sa vám zatúla. Ak je cvičený počúvať na pískanie, nezabudnite na píšťalku
  • náhubok môže byť na niektorých miestach povinné nasadiť ho, aby ste sa vyhli pokute a nechcenému incidentu.
  • dostatok vody nezabudnite na cestu pribaliť. Dehydratácia vo vyhriatom aute príde rýchlo. Nezabúdajte na ňu aj počas dlhých túr.
  • dostatok jedla a maškŕt jeho obľúbenej značky – zoberte dostatočné množstvo na celý pobyt. Nikdy si nemôžete byť istí, že v miestnom obchode dostanete ten správny druh jedla. Vyhnete sa tak stresu z jeho zháňania po okolí. K tomu pribaľte otvárač na konzervy, nie každé ubytovanie ho poskytuje.
  • cestovné misky – skladacia cestovná miska pre psa sa hodí nielen po ceste, ale aj počas pobytu. Ani v dog friendly hotely nevítajú, ak sa psy kŕmia z ich riadu. Navyše z cudzej misky pes môže odmietnuť jesť a piť. Cestovná miska je skladná a môžete ho na ňu pred odchodom navyknúť.
  • pelech na spanie alebo obľúbenú deku – poskytne mu známe domáce prostredie a vôňu, čo ho pomôže upokojiť aj po ceste.
  • psiu kozmetiku – krém na labky by na dovolenke plnej túr po drsnom povrchu či dlhých prechádzok po rozpálenej zemi nemal chýbať, psí krém na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom, šampón, hrebeň na srsť a osobitý uterák sú tiež nevyhnutnosťou. Ostatné prípravky sú na vašom zvážení.
  • obľúbené hračky – dovolenka má byť zábavou pre každého člena rodiny. Stačia dva tri najpoužívanejšie kúsky. K vode pribaľte plávaciu vestu.
  • sáčky na exkrementy a vlhčené  obrúsky – aj keď v dog friendly destináciách by mali byť k dispozícii, oplatí sa mať ich aj ako rezervu nielen na samotnú cestu.

Okrem vašej výbavy nezabudnite ani na vášho spoločníka 

Nezabudnite na psiu lekárničku

Drobné nehody sa nestávajú iba nám, preto nezabudnite pribaliť aj psiu verziu lekárničky. Mala by obsahovať:

  • obväzy rôzneho druhu – elastické ovínadlá, šatku, vatové štvorce, škrtidlo
  • nožnice
  • pinzetu – na kliešte a zapichnuté predmety
  • dezinfekciu
  • sterilné jednorazové rukavice
  • hojivú masť na rany
  • lieky na hnačku – napr. aktívne uhlie
  • očné a ušné kvapky

Vhodné je ju doplniť krátkym letákom s informáciami o psovi v jazyku používanom v danej krajine.

 Najvhodnejší spôsob cestovania so psom

Lietanie so psom je možné, ale celý let musí pes stráviť v cestovnej prepravke a psy s hmotnosťou nad 5 kg väčšinou osamote v batožinovom priestore. Je to veľmi stresujúce a zhoršuje to aj výrazný hluk okolo. Cestujte teda so psom radšej vlakom, alebo ideálne autom. Pes môže ostať s vami v priamom fyzickom kontakte, čo ho upokojí. Bez ohľadu na druh jazdy dajte psovi naposledy jesť 12 hodín pred odjazdom, aby mu po ceste nebolo zle a nepotreboval na veľkú potrebu. Krajným riešením je podať psovi pred cestou utišujúce prostriedky. To však vždy len po porade s veterinárom.

Ako si vybrať ideálny turistický batoh. Komplexný sprievodca pri jeho výbere

Nadšenie pre prírodu a únik z každodenného života preniká do všetkých vekových kategórii, od najmenších, po tých čo si pamätajú najviac. Obzvlášť populárne sú jednodňové výlety. K bezstarostnému výletu by preto okrem vhodného turistického vybavenia, akými sú turistické topánky, bunda a nohavice, nemal chýbať ani kvalitný turistický batoh.

DOBRE VEDIEŤ:

Cestovať by ste mali so psom starým aspoň jeden rok. Dosiahne dospelosť, už by mal mať plne osvojené základné návyky a zvyknutý jesť 1-2 krát denne. Necestujte so psom mladším ako pol roka, ani príliš starým psom.

Ako na cestovanie so psom autom?

Cestovanie so psom autom je ten najlepší spôsob, pretože ho na cestu môžete navyknúť dopredu krátkymi jazdami a pes môže byť v priamom kontakte so spolujazdcom sediacim vedľa neho. Navyše si môžete robiť prestávky podľa vlastnej potreby, optimálne každé dve až tri hodiny. Je samozrejmé, že pes sa nesmie pohybovať v aute voľne. Ohrozili by ste tým seba aj jeho a hrozila by vám pokuta 60 – 100 €. Hlavne v zahraničí nie je možná preprava psa bez boxu. Prepravka pre psa do auta je povinnou výbavou vo väčšine štátov EÚ, vo Švajčiarsku aj Nórsku. Dokonca často je povinnosťou umiestniť ju v batožinovom priestore.

Zistite si všetko dopredu podľa toho kde cestujete. Pokiaľ je možné cestovať bez boxu, tak pohodlnou alternatívou ako zabezpečiť psa v aute je špeciálny postroj na sedadlá. Zabezpečenie psa bežným pásom niekde nepovažujú za dostatočné. Pes by mal mať v aute prístup k vode a k čerstvému vzduchu.

Najvhodnejším spôsobom dopravy je preprava autom. Pes je pri vás a môžete si spraviť prestávky podľa vášho uváženia.

Ako na cestovanie so psom vlakom?

Aj v prípade jazdy vlakom odporúčame urobiť pár skúšobných kratších jázd, aby si pes zvykol na prítomnosť cudzích ľudí. Základom je, aby ste pred jazdou a počas nej ostali pokojní vy, vtedy sa nevystraší ani pes. Väčšina vlakových spoločností na Slovensku a v Európe povoľuje cestovanie psov. Musia však s prítomnosťou psa v kupé súhlasiť všetci spolusediaci a pes musí mať zakúpený špeciálny lístok (zväčša stojí polovicu lístka pre dospelého).

Pri ceste vlakom psy väčšinou nemusia byť v cestovnej prepravke, ale personál vás v istých situáciách môže požiadať o nasadenie náhubku. Takže na jeho nosenie by ste mali psa naučiť už pred cestou a pes musí byť schopní v ňom dýchať s vyplazeným jazykom. Kľúčovým povelom, ktorý by mal vo vlaku ovládať je, “miesto”, kedy sa vám uloží k nohám a ostane tam. Po vlaku sa s ním pohybujte držiac ho nakrátko na vôdzke. Tesne pred cestou vlakom ho niekoľkokrát vyvenčite v 1 -2 hodinových intervaloch, aby bol plne vyprázdnený. Pri sebe by ste mali mať skladaciu misku pre psa a vodu a v prípade potreby mu dať napiť po troškách, hlavne ak cestujete v horúčavách.

Odporúčame urobiť s vašim domácim miláčikom pár kratších skúšobných jázd, aby si pes zvykol na prítomnosť cudzích ľudí.

Možnosti ubytovania sa so psom

Ubytovanie so psom by malo spĺňať jednu podmienku, malo by mať priamo k dispozícii dostatočne veľký výbeh na čerstvý vzduch na venčenie a vybehanie sa. Ak sa nenachádza priamo v areáli apartmánu, tak by ste mali mať na izbe minimálne balkón a v dosahu krátkej chôdze park, lúku či pláž, ktoré tento výbeh nahradia. Pokiaľ ste neprišli autom, tak veterinárna ambulancia by sa mala nachádzať priamo v meste, kde ste ubytovaní. Máte na výber 4 možnosti:

Hotel

Vhodný skôr pre bytové psy. Ponúknu plný komfort pre vás, častokrát však menší pre psa. Musíte sa riadiť ich internými pravidlami, ktoré môžu byť obmedzujúce. Napríklad máloktoré obľubujú kúpanie psa vo vani, či štekanie.

VÝHODY

  blízkosť turistických atrakcii

  prítomnosť obsluhy

NEVÝHODY

  stiestnenejšie priestory

  striktne nastavené pravidlá užívania

Súkromný dovolenkový byt

Ideálne pre psa, ktorý aj normálne býva v byte. Nebude to až taká zmena a po dohode s majiteľom máte menej obmedzené fungovanie so psom než v hoteli.

VÝHODY

  väčšia voľnosť

  častokrát nižšia cena

NEVÝHODY

  možná odľahlejšia lokalita

Súkromný dovolenkový dom

Ideálna možnosť. Máte v ňom väčšiu voľnosť a k dispozícii aj okolitý pozemok. Musíte len dávať pozor, aby nedošlo k zničeniu zariadenia.

VÝHODY

  veľký priestor bez výrazných pravidiel

NEVÝHODY

  možná vyššia cena

  horšia lokalita

Kempovanie

Ubytovanie v stane alebo v karavane je pre psa ideálne. V noci sa vonku schladí a má voľnosť. Navyše si môžete zvoliť miesto vzdialenejšie od cudzích ľudí.

VÝHODY

  úplná voľnosť pohybu

  nižšia cena

NEVÝHODY

  menší komfort pre vás

Prajeme vám šťastnú cestu na dovolenku s vaším domácim maznáčikom

Dovolenka a cestovanie so psom vyžaduje podrobné plánovanie, aby si ju užili všetci zúčastnení. Dúfame, že týmto článkom sme vám s ním pomohli. Prajeme príjemný relax a veľa krásnych zážitkov.

Najčastejšie kladené otázky

Čo robiť, ak sa pes vo vlaku cíti nesvoj?

Môžete ho postupne navyknúť na vlak viacnásobnými kratšími cestami, alebo ho umiestniť pri sebe do cestovnej prepravky s obľúbenou dekou a hračkami. V krajnom prípade po porade s veterinárom mu dajte tabletky na upokojenie.

Ako predchádzať tomu, aby pes potreboval ísť na potrebu vo vlaku?

Posledné jedlo psovi dajte 12 hodín pred odjazdom a 2-3 hodiny pred ním vykonajte krátke venčenia každú hodinu.

Kedy hrozí pokuta pri preprave psa v aute?

Ak sa pes môže voľne pohybovať po aute a ohrozuje tým bezpečnosť pasažierov auta a cestnej premávky, hrozí vám pokuta od 60€ vyššie.

Aké doklady potrebuje pes, ak s ním cestujeme do zahraničia?

Z dokladov na vycestovanie potrebujete v podstate iba pas spoločenského zvieraťa (petpass). Pes musí byť čipovaný a mať očkovanie proti besnote. Niekde vyžadujú aj iné očkovania. Hodí sa aj certifikát zdravia zvieraťa EÚ.

Ako vybaviť cestovný pas pre psa?

Vydá vám ho veterinár zo zoznamu veterinárov poverených vydávaním cestovných pasov, ktorý vykoná aj zdravotnú prehliadku a potrebné očkovania pred cestou.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: google.com; 9 309 recenzií)

(zdroj: bonipo.sk; 338 recenzií) 

(zdroj: heureka.sk; 165 637 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 3 864 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)