Najtradičnejším, najľahším a finančne najmenej náročným spôsobom konzervovania potravín v domácich podmienkach je práve sušenie. Podstatou každého sušenia je odstránenie vody z potravín, vďaka čomu sa zamedzí rastu baktérií, kvasiniek a plesní. Táto metóda konzervácie sa využíva hlavne pri uschovaní potravín na dlhšiu dobu – najčastejšie sa jedná o ovocie a huby. Sušenie húb a ovocia navyše zabezpečí zvýraznenie ich chute a uchovanie väčšiny výživných látok, ktoré sú v nich obsiahnuté.

Sušenie ovocia a húb – aké rôzne spôsoby sušenia existujú?

Sušenie je najjednoduchší spôsob konzervovania potravín. Vykonávať ho je ale možné rôznymi spôsobmi a technikami, z ktorých každá má isté výhody a nevýhody. Pri sušení ovocia a húb si viete vystačiť aj s obyčajným plechom, ale taktiež si môžete zaobstarať špeciálny spotrebič určený výhradne na sušenie. Medzi najčastejšie spôsoby sušenia potravín patrí: sušenie na vzduchu, sušenie v rúre, sušenie v sušičke a sušenie mrazom.

Sušenie na vzduchu – najpomalšia metóda

Sušenie na vzduchu patrí medzi najviac časovo náročné metódy, ale na druhú stranu nevyžaduje použitie žiadnych spotrebičov – vďaka tomu tak šetríte elektrickú energiu. Ovocie a huby totiž postačí jednoducho rozložiť na plech a umiestniť na miesto s dostatkom slnečného žiarenia alebo suchého vzduchu (napr. v blízkosti krbu či radiátora).

Zabudnúť netreba na otáčanie ovocia a húb každých 24 hodín, aby boli vysušené rovnomerne z každej strany. Taktiež odporúčame plech prekryť gázou alebo použiť sa môže aj sieťka na sušenie húb – dôvodom je zamedzenie prístupu nechceného hmyzu. Celkový proces sušenia môže trvať až niekoľko dní. Nevýhodou je aj potreba väčšieho priestoru na rozloženie jednotlivých plechov s ovocím a hubami.

VÝHODY

  šetrenie energiami

  finančne nenáročné

  najjednoduchšia metóda

  nie sú potrebné žiadne spotrebiče

NEVÝHODY

  časová náročnosť

  potreba väčšieho priestoru

  vyžaduje dostatok slnka alebo suché teplo

Sušenie v rúre – kompromis medzi sušičkou a sušením na vzduchu

Sušenie ovocia v rúre a sušenie húb v rúre je vhodné práve vtedy, ak nechcete stráviť sušením niekoľko dní a zároveň nechcete investovať do ďalšie domáceho spotrebiča. Ako sušiť huby v rúre? Ovocie a huby je potrebné jednoducho rozložiť na plech obložený papierom na pečenie a vložiť do rúry, ktorá je nastavená na najnižšiu teplotu.

Sušenie trvá niekoľko hodín a to v závislosti od druhu ovocia či húb – pohybovať sa môžete v rozmedzí 6 až 20 hodín. Rátať však ale musíte s vyššou spotrebou elektrickej energie, nakoľko počas sušenia musí byť rúra neustále zapnutá.

VÝHODY

  stačí vám obyčajná rúra

  nie je nutná investícia do sušičky

  rýchlejšie ako sušenie na vzduchu

NEVÝHODY

  vyššia spotreba elektrickej energie

  rúra musí byť zapnutá počas celej doby sušenia

  počas sušenia neviete rúru využívať na iné účely

Sušenie v sušičke – najefektívnejšie konzervovanie

Sušenie v sušičke je tá najefektívnejšia možnosť. Najväčšou výhodou je podstatne rýchlejšie sušenie ako na vzduchu a podstatne nižšia spotreba elektrickej energie v porovnaní s klasickou rúrou. Odporúčame však už siahnuť po modeloch, ktoré disponujú aj časovačom na vypnutie samotného sušenia. V porovnaní s rúrou je sušička na ovocie tiež podstatne menej hlučná a bezpečnejšia na použitie v nočných hodinách.

Ako sušiť huby v sušičke alebo ako sušiť ovocie v sušičke? Nakrájané kúsky ovocia a húb do nej rovnomerne uložíte, nastavíte požadovanú teplotu a ďalej už len čakáte. Sušenie ovocia v sušičke trvá niekoľko hodín a závisí od typu ovocia či húb. Ak hľadáte ten najefektívnejší a najkomfortnejší spôsob sušenia húb a ovocia, tak sušička je pre vás tá správna voľba.

VÝHODY

  efektívne sušenie

  menej hlučné ako rúra

  nižšie náklady na elektrickú energiu

  možnosť časovača vám automaticky ukončí sušenie

NEVÝHODY

  nutná investícia do sušičky

Sušenie mrazom – najšetrnejší spôsob konzervovania húb a ovocia

Sušenie ovocia mrazom je najviac šetrným typom sušenia, ktoré pozostáva z troch hlavných častí. Začína sa niekoľkohodinovým mrazením pri menej ako -50°C. Následne sa postupne zvyšuje teplota a znižuje tlak, čo zabezpečí sublimáciu vody z ovocia či húb. V prípade potreby sa ešte môže vykonať opätovné sušenie pri vyšších teplotách.

Samotné sušenie sa vykonáva v špeciálnych lyofilizátoroch, ktoré sú však pomerne dosť drahé na domáce využitie. Ich hlavnou výhodou je, že si ovocie zachová svoj prirodzený tvar, chuť, ale aj samotnú farbu. Takto usušené ovocie tiež disponuje najvyššou dobou trvanlivosti – lyofilizované potraviny sú konzumované aj astronautmi pri pobyte vo vesmíre.

VÝHODY

  najšetrnejšie sušenie

  najvyššia doba trvanlivosti

  najviac uchovaných živín a vitamínov

  zachovanie prirodzeného tvaru, chute a farby

NEVÝHODY

  potreba vlastniť drahý lyofilizátor

  príliš drahá metóda na domáce použitie

Postup pre sušenie ovocia a húb je jednoduchý a zvládne ho naozaj každý.

Na sušenie sú vhodné takmer všetky typy ovocia, pečiarky, masliaky, šampiňóny a takmer všetky hríbové huby. Postup sušenia ovocia a húb nie je vôbec náročný. Ovocie/huby je v prvom rade potrebné poriadne očistiť od nečistôt a precízne umyť. Následne je nutné ich nakrájať na tenké plátky, aby ich bolo možné dostatočne vysušiť. Ďalším krokom je tak samotné sušenie, ktoré môžeme uskutočniť rôzne.

Pri sušení na vzduchu stačí ovocie a huby rozložiť na plech a umiestniť na miesto s dostatkom slnečného žiarenia alebo suchého vzduchu. Pri sušení v rúre je zasa potrebné plech vystlať papierom na pečenie a vložiť ho do rúry aj s ovocím. Pri sušení v sušičke postačí potraviny len jednoducho vložiť do sušičky. Ako dlho sušiť huby v rúre a sušičke? Teplota a dĺžka sušenia závisí od typu ovocia a húb – pre zachovanie nutričných hodnôt je odporúčaná teplota 42°C.

Viete ako správne skladovať usušené ovocie a huby?

Dôkladne usušené ovocie a huby je potrebné skladovať v uzatvárateľných vzduchotesných nádobách, ktoré sú čisté, suché a dostatočne odolné voči nežiaducej vlhkosti. Využiť môžete napríklad sklenené uzatvárateľné nádoby alebo uzatvárateľné plastové boxy s dobre priliehajúcim vekom. Takto bezpečne uložené potraviny je následne potrebné skladovať na chladnom, suchom a tmavom mieste bez prístupu slnečného žiarenia. Pri správnom skladovaní vám takto usušené a uskladnené potraviny môžu vydržať aj po dobu niekoľkých rokov.

...

Sušenie ovocia môžete jednoducho vyskúšať aj u vás doma

Sušenie ovocia a húb je naozaj jedinečná a zároveň jednoduchá metóda konzervovania. Využijete ju na zabezpečenie dlhodobého skladovania ovocia a húb – nemusíte sa dokonca obávať ani ich znehodnotenia vplyvom nežiaducich kvasiniek, plesní čí baktérií. Nám už neostáva nič iné len dúfať, že sme vám dokázali užitočne priblížiť proces samotného sušenia. A snáď sme vás inšpirovali aj k tomu, že takéto sušenie ovocia a húb aj doma vyskúšate.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

5/5 - (1 vote)

Najčastejšie kladené otázky

Ako sušiť ovocie mrazom?

Ovocie mrazom sušiť doma neodporúčame najmä z finančného hľadiska. Na správne sušenie mrazom je potrebná kúpa lyofilizátoru, ktorý je na domáce použitie príliš drahý – jeho cena sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých tisíc eur.

Ako sušiť huby v byte?

Sušiť huby v byte je možné jednak pomocou sušičky, rúry, ale aj klasicky prostredníctvom sušenia na vzduchu. Huby postačí jednoducho rozložiť na plech a umiestniť na miesto s dostatkom slnečného žiarenia alebo suchého vzduchu (napr. v blízkosti krbu či radiátora). Najefektívnejšia je sušička na huby.

Aké sú výhody sušenia ovocia a zeleniny?

Výhodami sušenia ovocia a zeleniny je hlavne zamedzenie rastu baktérií, kvasiniek a plesní pri ich dlhodobom skladovaní. Navyše sa zvýrazní ich samotná chuť a uchová väčšina výživných látok, ktoré sú v nich obsiahnuté.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 3 918 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 5 352 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 30 905 recenzií)

(zdroj: heureka.sk; 10 542 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

8
9