Tapety sa dostávajú opäť do módy, aj keď majú mierne zlú povesť v dôsledku svojich nevzhľadných a pomerne nekvalitných náprotivkov z čias nášho detstva. Dnešné tapety na stenu sa však s tými z čias socializmu nedajú porovnávať. Na výber je z rôznych druhov aj vzorov.  Zoženiete nielen  tapety na stenu do obývačky alebo spálne, ale dokonca aj do kúpeľne. Správne zvolená tapeta zútulní a zatraktívni váš domov a dokonca uľahčí údržbu stien. Poďme sa zorientovať v širokej ponuke na trhu.

To najdôležitejšie v skratke

  Tapety na stenu sú opäť v móde, pretože sú dnes oveľa kvalitnejšie ako v minulosti a sú aj veľmi variabilné a môžete nimi rýchlo zmeniť vzhľad svojho domova. Na výber máte z množstva farieb a vzorov, ktoré premenia ktorúkoľvek miestnosť na nepoznanie. Steny sa vďaka nim jednoduchšie udržujú čisté.

  Na výber máte z rôznych materiálov. Najmodernejšie a čoraz obľúbenejšie sú vliesové tapety na steny. Sú trvácne, umývateľné a ľahko ich aplikujete na stenu aj bez pomoci, avšak za ich kvalitu si aj priplatíte. Preto ich obľúbeným variantom sú o niečo lacnejšie a takmer nezničiteľné umývateľné vinylové tapety. Sú to ideálne tapety na stenu do detskej izby. Tapetám sa nemusia vyhýbať ani alergici. Pre nich sú vhodné tapety so sklenenými vláknami.

  Bežnými sú aj papierové alebo textilné tapety. Vzor a materiál sú najdôležitejšie kritériá výberu tapiet. Pozornosť by ste mali venovať aj typu miestnosti, ktorú chcete tapetovať. Dnes sú tapety vhodné aj do kuchyne alebo kúpeľne. Pozornosť treba venovať aj tapetovanému povrchu. Na zložitejší povrch zvoľte vinyl. Samolepiace tapety zas bohato stačia na renováciu nábytku a dverí.

  V dnešnej dobe sú tapety skvele označené v spôsobe aplikácie nadväzovania vzoru aj v ich odstraňovaní. Na internete nájdete rôzne kalkulačky na výpočet ich spotreby podľa obvodu miestnosti. Dostať aj práškové lepidlá na tapety, ktoré stačí zmiešať s vodou. S trochou zručnosti si môžete bez problémov vytapetovať aj sami. Ideálne sú na to práve vliesové a samolepiace tapety na stenu.

(mood.sk)

Tapeta a samolepiaca tapeta. Aký je medzi nimi rozdiel?

Tapeta je ozdobná vrstva z rôznych materiálov, ktorá sa lepí na steny, dvere alebo nábytok. Je trvácnejšia ako farba na steny, ľahšie sa čistí, na slnku nebledne, poskytuje mnohé variácie vzorov, obrazov a imitácií iných typov obkladov. Dá sa jednoducho odstrániť bezo zvyšku.

V histórii sa najprv tapetovali steny materiálom pripomínajúcim papyrus. V Európe boli prvé tapety na stenu z kože (kozej alebo teľacej). Až v 17. storočí kožu nahrádzali iné textílie a v 20. storočí papier. Keď chcete na stenu pripevniť klasickú tapetu, musíte sami pridať lepidlo buď na tapetu, alebo na stenu, alebo na oboje.

Samolepiaca tapeta je typ tapety, ktorá je zložená z dvoch častí. Prvú časť zahŕňa samotný vzor/obraz, ktorý bude vidieť na tapetovanom povrchu, a druhá časť už v sebe obsahuje lepidlo väčšinou v podobe fólie, ktorou sa prichytí na povrch. Samolepiace tapety na stenu sa hodia pre svojpomocné tapetovanie izieb, avšak častejšie sú samolepiace tapety na nábytok alebo dvere. Samolepiace tapety na nábytok výrazne šetria peniaze, pretože ľahko zamaskujú menšie poškodenia.

Na aké typy sa delia tapety na stenu podľa základného materiálu?

Papierové tapety na stenu

Ich základom je väčšinou bielený bezdrevný papier z buničiny. Tento je väčšinou potlačený, razený a krčený. Môžu byť simplexné, teda jednovrstvové, alebo duplexné, teda dvojvrstvové. Duplexné sú, pochopiteľne, odolnejšie voči poškodeniu. Ich kvalita sa odvíja hlavne od ich hmotnosti a hustoty papiera, z ktorého sú vyrobené. Existujú tri kategórie papierových tapiet, a to ľahká <110 g/m2, stredná 110 – 140 g / m2 a ťažká > 140 g / m2.

Papierové tapety bývajú farebné, vzorované, hladké a aj s razbou. Sú pomerne lacné, ale ich aplikácia na stenu je náročnejšia. Sú vhodné len na suché, hladké a penetrované steny. Pred samotnou aplikáciou tapety musíte zbaviť stenu aj nánosov farby. Sú vhodné predovšetkým do klasických panelových bytov do spálne alebo obývačky. Tam, kde nebudú vystavené vlhkosti a znečisteniu.

VÝHODY

  nízka cena

  široký výber farebnosti a vzorov

  možnosť výberu rôznorodej kvality

 ľahko sa upravia rozmery tapety

  vhodné do akéhokoľvek interiéru

NEVÝHODY

  zložitá aplikácia

  náchylné na poškodenie

  zložité odstraňovanie zo stien

Vliesové tapety na stenu

Môžete ich poznať aj pod názvom flisové tapety. Patria k najmodernejšiemu a najobľúbenejšiemu typu tapiet. Vlies je špeciálnou zmesou buničiny, netkanej textílie a syntetických vlákien bez zmäkčovadiel, takže do okolia nevylučuje nič, čo by vás mohlo dráždiť.  Navyše tento materiál je veľmi vzdušný, dobre prepúšťa aj vodné pary.

Keď tapety lepíte, stačí lepidlo naniesť iba na stenu. Preto je ich aplikácia o dosť jednoduchšia ako pri iných typoch. Vyznačujú sa aj rozmerovou stálosťou (menej sa pri aplikácii zmršťuje). Vyznačujú sa aj jednoduchou údržbou, preto môžete dať vliesové tapety na stenu do detskej izby.

VÝHODY

  jednoduchá aplikácia

  tvarová stálosť

  predchádza tvorbe plesní vďaka priedušnosti

  jednoduchá údržba

  dobrá odolnosť

NEVÝHODY

  vyššia cena

  na trhu sú pomerne krátko

  menší výber

Vinylové tapety na stenu

Vyrábajú sa nanášaním umelej hmoty – plastisolu – alebo inak povedané – vinylu  na nosnú vrstvu. Vinyl je buď plochý, alebo penový. Nosnou vrstvou môže byť buď papier, alebo vlies. Preto si ľudia často pletú vinylové tapety s vliesovými.

Vinyl do seba nevsakuje vodu, preto sú vhodné tieto tapety na stenu do kuchyne či dokonca do kúpeľne. Hodí sa aj na krivšie steny a menej rovnomerné povrchy. Tým, že vinyl je vodovzdorný, tak sa tieto tapety ľahko umývajú. Navyše sú vysoko odolné voči mechanickému poškodeniu, takže sa hodia do domácností so zvieratami a deťmi.

VÝHODY

  vhodné aj do vlhšieho prostredia

  vysoká odolnosť

  čiastočná tepelná a zvuková izolácia

  napodobenina prírodných materiálov

  vhodné na krivšie a popraskané steny

NEVÝHODY

  sú nepriedušné

  vinyl má typickú umelohmotnú vôňu

  aplikácia strednej náročnosti

Textilné tapety na stenu

Patria medzi najstaršie typy tapiet. Využívajú sa už celé stáročia. Miestnosti dodajú pocit luxusu. Dostať ich v rôznorodých farebných a vzorových variáciách. Najčastejšie sa využívajú textilné tapety na stenu do obývačky. Sú z oboch strán pokryté vinylovou vrstvou, aby boli odolnejšie voči poškodeniu a aby lepšie držali svoj tvar. Ich údržba je ale o niečo zložitejšia, lebo po umytí dlhšie schnú.

V dnešnej dobe sú menej vyhľadávané, a preto ich ponuka v obchodoch je oproti iným typom tapiet o niečo menšia.

VÝHODY

  nádych luxusu

  ojedinelý vzhľad

  povrchová úprava dodáva vysokú odolnosť

  výber aj z nevšedných vzorov

NEVÝHODY

  náročnejšia aplikácia

  zložitejšia údržba

  menej vhodné pre alergikov

Tapety na stenu zo sklenených vlákien

Boli vyrobené pomocou alkalickej sklenenej priadze. Sú to dekoratívne tkaniny s plastickým vzorom. Vystužujú sa disperzným spojivom na vodnom základe a sklenené vlákna im dodávajú vysokú mechanickú odolnosť voči poškrabaniu a roztrhaniu. Ich jedinečnosť spočíva v tom, že sa dajú premaľovávať a prelakovať. Takže môžete meniť vzhľad interiéru veľmi jednoducho. Rýchlejšie ako premaľovaním bežnej maľovky.

Tapety zo sklenených vlákien jednoducho strhnete v jednom kuse a nalepíte novú vrstvu. Sú priedušné, vodovzdorné s antialergickými vlastnosťami vhodné do ktorejkoľvek miestnosti.

VÝHODY

  vhodné aj pre astmatikov

  môžete si ich prípadne premaľovať podľa vlastných predstáv

  vysoko odolné

  umývateľné

  priepustné (povrch pod nimi dýcha)

NEVÝHODY

  vyššia cena

  zložitejšia aplikácia

  menšia dostupnosť

Iné typy materiálov

Svet tapiet je dnes naozaj bohatý a na trhu nájdete aj tapety z nezvyčajných materiálov, ako sú drevotrieska, korok či dokonca hodváb, velúr alebo koženka. Väčšinou dodávajú miestnosti prírodný alebo starodávnejší vzhľad. Technickou novinkou sú napríklad tzv. tekuté tapety. Tieto tapety sú prezentované v suchej a tekutej forme, ale prvá možnosť je bežnejšia. Tekuté tapety je možné aplikovať priamo na omietku. Rovnako si môžete nechať vyrobiť vlastnú foto tapetu.

(allegro.sk)

Čo všetko treba zvážiť pri výbere tapety na stenu?

Klasická alebo samolepiaca tapeta na stenu?

Všetko závisí od účelu, na aký tapetu chcete použiť. Samolepiace tapety na stenu sú ideálne nielen na jednoduché rýchle oživenie miestnosti, ale aj na renováciu dverí a nábytku. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá, ale často sú menej trváce ako klasické tapety na stenu. Ak chcete tapetu použiť ako náhradu bežnej maľovky kvôli jednoduchšej údržbe a prípadnej výmeny alebo z dôvodu imitácie drahších obkladových materiálov, tak zvoľte jednoznačne klasickú tapetu na stenu. Ich aplikácia je náročnejšia, ale dlhšie vydržia a poskytnú lepšiu izoláciu a primknutie k stene.

Do ktorej izby chcete použiť tapety na stenu?

Miestnosť, do ktorej použijete tapety, výrazne ovplyvní výber typu tapety. V menej frekventovaných miestnostiach postačia lacnejšie menej odolné tapety. Preto sú papierové tapety na stenu do spálne ideálne. V tej väčšinou len spíte, a tak tapety nie sú vystavené riziku poškodenia. Tapety na stenu do obývačky by mali byť reprezentatívne a zároveň odolné. Preto tam zvoľte vliesové alebo textilné tapety. Vinylové tapety sú zas perfektné do starších domov s poškodenými stenami. Tieto sa však hodia aj ako tapety na stenu do kuchyne alebo kúpeľne, lebo odolávajú vode.

Aký materiál zvoliť?

Všetko podstatné o materiáloch tapiet sme si už povedali. Nemal by byť teda problém rozhodnúť sa, do akej miestnosti akú zvoliť. Ak to nechcete komplikovať, vliesové tapety sú vhodné všade, okrem kúpeľne. Lacnejšou variabilnou možnosťou je vinyl. V bežnom byte postačia aj lacnejšie papierové tapety na stenu. Ak máte malé deti alebo zvieratá, potom sú vhodné vinylové tapety, lebo sú takmer nezničiteľné a skvele umývateľné. Pokiaľ sa chcete ukázať pred hosťami, zvoľte textilné tapety. Pre alergikov odporúčame tapety so sklenenými vláknami.

Na trhu dnes nájdete tapety rôznych materiálov, typu, ale aj vzorov

Aký podklad idete tapetovať?

Pri väčšine tapiet je potrebný čo najrovnejší, najhladší penetrovaný podklad, aby ste dosiahli ideálny vzhľad. Vo väčšine domov a bytov to dosiahnete jednoducho. Stačí vysadrovanie nerovností a ich vybrúsenie. Drsné povrchy zjemní práve penetračný náter. Pokiaľ však bývate v starších obytných priestoroch s krivšími stenami a inými nedokonalosťami, tak ich zakryje vinylová tapeta na stenu. Samolepiace tapety postačia na oživenie jednej steny, ale aj starších dverí a nábytku bez výraznejších úprav povrchu.

Aký dizajn a vzor vybrať?

Pokiaľ si chcete uľahčiť aplikáciu tapety na stenu, zvoľte jednofarebnú tapetu. Tá sa oplatí,  jednoduchšie stenu očistíte. Pásiky sa tiež aplikujú jednoducho a miestnosť oživia. Ak sa nebojíte vzorov, tak pri správnej voľbe ním môžete miestnosť opticky zväčšiť a prevzdušniť, prípadne jej dodať dojem, že je obložená drevom, resp. priniesť jednoducho do domu stenu z „odhalenej tehly“. Výber je široký a záleží len na vašich preferenciách, teda čo chcete tapetou dosiahnuť. Tapety sú výborné hlavne v tom, že sa dajú ľahko meniť a sú cenovo dostupné, takže ak vás po čase omrzia, skúsite iný dizajn.

(obraznastenu.sk)

Čo všetko budete potrebovať pri nanášaní tapety na stenu?

Každý typ tapety sa nanáša trochu iným spôsobom a treba pri ňom dôsledne nasledovať pokyny výrobcu. Taktiež treba sledovať značky na tapetách. Opisujú nielen to, či je tapeta odolná voči vode, UV žiareniu, mechanickému poškodeniu, ale aj to, aký vzor by mal nadväzovať pri lepení druhého pásu tapety. Takisto je tam uvedený raport – číslo označujúce vzdialenosť, pri ktorej sa vzory pravidelne opakujú.

Na výpočet spotreby tapety využite špeciálne tabuľky alebo kalkulačky uvedené na stránkach špecializovaných obchodov. Následne si pripravte olovnicu/laser, pravítko, ceruzku, orezávací nôž, lepiaci prášok na tapety, vedro s potrebným množstvom vody v ktorom prášok rozmiešate. Maliarsky valček na nanášanie lepidla a handričku alebo škrabku na vyhladzovanie tapety. Budete potrebovať aj veci na vyčistenie a vyhladenie stien, plus penetračný náter.

1, Pripravte si miestnosť

Úplne ju vyprázdnite, podlahu pokryte fóliou. Zo stien odstráňte všetko vrátane háčikov na obrazy. Nerovnosti vysadrujte a vyhľaďte brúsnym papierom. Steny musia byť čisté, hladké a suché, preto ich pripravujte a umývajte aspoň 24 hodín pred tapetovaním.

 

2, Pripravte si pracovnú plochu

V prvom rade vypnite elektrický prúd. Odstráňte kryty vypínačov, zásuviek a radiátory. Pred tapetovaním je dôležité stenu nielen umyť  a vyhladiť sadrovaním, ale hlavne drsné povrchy natrieť penetračným náterom.

 

3, Príprava lepidla

Naberte do vedra potrebné množstvo vlažnej vody podľa návodu na balení práškového lepidla na tapety na stenu. Obsah balenia vysypte do vody. Prášok musíte hneď rozmiešať vo vode, aby v nej neostali hrudky. Zmes nechajte zhruba 10 minúť odstáť.

 

4, Pripravte si tapetu

Pripravte si jednotlivé pruhy tapiet a ku každému dielu prirátajte aspoň 10 cm, finálnu dĺžku orežte nakoniec. Tapetu rozložte na podlahu a maliarsky valček vám pomôže po nej rozniesť lepidlo rovnomerne. Následne počkajte príslušný čas, než lepidlo do tapety vsiakne.

 

5, Aplikácia tapety

Pokiaľ tapetujete aj strop, tak ním vždy začnite a až potom pokračujte bočnými stenami.  Vyskúšajte si to najprv na menej viditeľnej časti steny. Začnite tým, že si olovnicou/laserom vymeriate prvú zvislú čiaru. Musí byť rovná, preto použite pri vyznačovaní ceruzkou pravítko. Tapetu prilepte na stenu a hneď prihlaďte rukou, handričkou alebo škrabkou tak, aby ste z tapety vytlačili všetky vzduchové bubliny. Prečnievajúce okraje odrežte a pás napojte tak, aby správne na seba nadväzoval vzor, potom opäť prilepte a uhlaďte. V tapete vyrežte otvory na vypínače a zásuvky.

Ak nie ste si istý aplikáciou tapety na stenu, prenechajte to radšej odborníkovi. Len vtedy dosiahnete dokonalý efekt.

Doprajte izbe akýkoľvek vzhľad za rozumnú cenu

Tapety na stenu jednoducho a rýchlo premenia vzhľad akejkoľvek miestnosti na nepoznanie. Sú dobrou, cenovo dostupnou, vernou imitáciou prírodných materiálov, ako je drevo či tehla. Dokonalý imitačný efekt majú napríklad 3D tapety na stenu. Na výber máte aj z mnohých iných vzorov či obrazov. Tapetou pokojne môžete oživiť len jednu stenu a tá vás prenesie na vaše obľúbené miesto alebo priamo do mesta. Fantázii sa medze nekladú. Všetko záleží len na vašom výbere. Rôzne materiály tapiet vám umožňujú ich aplikovať naozaj kdekoľvek.

Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť 

4.5/5 - (2 votes)

Najčastejšie kladené otázky

Ako aplikovať samolepiacu tapetu?

Samolepiace tapety majú na sebe už nanesené lepidlo. Stačí odstrániť fóliu na spodnej strane a navlhčiť lepidlo mokrou handričkou, aby sa aktivovalo. Následne po pár minútach prilepiť na tapetovaný povrch a uhladiť.

Aké hlavné parametre sledovať pri kúpe tapety?

V prvom rade treba vedieť, akú miestnosť chcete tapetovať, aké sú tam steny, vlhkosť, kto miestnosť používa, potom podľa toho vybrať typ tapety podľa materiálu. Papierové neznesú vlhkosť, vinylové áno. Následne zvážte farbu a vzor tapety.

Akým spôsobom odstrániť samolepiacu a klasickú tapetu?

Väčšinu tapiet dnes už stačí len nasucho strhnúť vo veľkých kusoch, prípadne ich navlhčiť a potom strhnúť. Na popise tapety by mal byť uvedený aj spôsob jej odstraňovania.

Ako aplikovať tapety okolo zásuviek a vypínačov?

Kryty zásuviek a vypínačov treba pred samotným tapetovaním odstrániť. Tapetu treba k zásuvkám a vypínačom priložiť obkresliť si ich a otvory na ne vyrezať. Prípadné medzery potom zakryjete nasadením krytov. Nezabudnite predtým vypnúť prúd.

– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –

(zdroj: heureka.sk; 1 805 recenzií)

(zdroj: google.com; 6 recenzií)

bez hodnotenia na heureka.sk

(zdroj: heureka.sk; 1 809 recenzií)

NakupnyKompas.sk

NakupnyKompas.sk

- Prinášame reálnu skúsenosť -

Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.

Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.

9
8