Nadšenie pre prírodu a únik z každodenného života preniká do všetkých vekových kategórii, od najmenších, po tých čo si pamätajú najviac. Obzvlášť populárne sú jednodňové výlety. K bezstarostnému výletu by preto okrem vhodného turistického vybavenia, akými sú turistické topánky, bunda a nohavice, nemal chýbať ani kvalitný turistický batoh.
V závislosti od toho, o akú túru ide, či už 2-hodinovú prechádzku lesom, celodennú túru v Nízkych Tatrách alebo vysokohorskú viacdňovú túru vo Vysokých Tatrách sa požiadavky na batoh líšia. Turistické batohy sú k dispozícii v rôznych prevedeniach, tvaroch, veľkostiach a variantoch. Mnoho výrobcov sa preto snaží presvedčiť svojimi batohmi a navrhujú batohy špeciálne pre mužov, ženy, unisex alebo turistické batohy pre deti. Výberu turistického batoha odporúčame venovať dostatočnú pozornosť, obzvlášť pri trekingových (expedičných) batohoch, kde sa ich váha plne naložených môže pohybovať na úrovni 17 a viac kg.
Popis turistického batohu: 1, balančný popruh; 2, ramenný popruh; 3, hrudný popruh; 4, bedrový popruh; 5, kapsička na bedrovom popruhu; 6, kvalitná pevná spona; 7, veko batohu; 8, chrbtový systém; 9, hlavný úložný priestor; 10, kompresné popruhy; 11, pútka na uchytenie palíc, cepín
Ktorý turistický batoh je pre mňa ten správny?
Na otázku, ktorý turistický batoh je pre vás ten správny, nie je možné jednoznačne odpovedať. Dôležité pri výbere, okrem osobných preferencií, je zodpovedať si napríklad aj jednu z nasledujúcich otázok:
- Budete batoh využívať na jednodenné alebo viacdňové túry?
- Budete využívať pri viacdňovej túre ubytovanie alebo preferujete bivakovanie/stanovanie?
- Vystačíte si len so základným vrchným otváraním batohu alebo preferujete aj bočné a spodné otváranie?
- Preferujete viacero odkladacích priestorov alebo ste zástanca jednoduchého čistého vzhľadu?
- Je pre vás prijateľnejšia fľaška na pitie alebo hydrovak zabudovaný v batohu?
Rôznorodosť turistických batohov je charakteristická predovšetkým z pohľadu doby trvania túry. Jedná sa o základné rozdelenie a prvotné uvedomenie si, ako plánujete batoh využívať. Pre lepšie pochopenie vám priblížime charakteristiky jednotlivých typov turistických batohov.
TYP TURISTICKÉHO BATOHU | CHARAKTERISTIKA |
Turistický batoh (celodenná túra) cca. 0,65 - 1,4 kg | - nízka hmotnosť a kompaktná konštrukcia - vybavené rôznymi odkladacími priestormi pre fľaše a oblečenie - veľký výber z dôvodu minimálnej výbavy - nie je kladený až taký dôraz na chrbtový systém - väčšinou jednokomorové s jedným prístupom k batožine - v niektorých prípadoch obsahuje integrovanú pláštenku - menšie kompaktnejšie modely pre zaťaženie 5-8 kg |
Viacdňové turistické batohy (bez kempingového vybavenia) cca. 1,3 - 1,9 kg | - dvoj- a viackomorové (komory oddelené odopínateľnou prepážkou) - s viacerými prístupmi k batožine - dobre vyriešený chrbtový systém (dostatočne polstrovaný, pevný a vzdušný) - disponujú ramennými popruhmi, hrudným a bedrovým pásom - vybavené pútkami na pripojenie turistických palíc - pre zaťaženie okolo 10 kg |
Trekingové (expedičné batohy, s kempingovým vybavením) cca. 1,5 - 3,8 kg | - predovšetkým pre ľudí, ktorí potrebujú stan, spacák, karimatku a riad - disponujú kvalitnými ramennými popruhmi, hrudným a bedrovým pásom pre vysoký komfort nosenia - dobre vyriešený chrbtový systém (dostatočne polstrovaný, pevný a vzdušný) - rozsiahly objem so štíhlym vzhľadom - súčasťou sú kompresné a balančné popruhy (vonkajšie, vnútorné) - možnosť pripevnenia z vonku stanu, karimatky, cepínov a turistických palíc - obsahuje integrovanú pláštenku - pre zaťaženie okolo 17 a viac kg |
DOBRE VEDIEŤ:
Takmer všetci známi výrobcovia ponúkajú pánske, dámske a detské turistické batohy. Hlavnými rozdielmi sú tvar, šírka a dĺžka polstrovaných oblastí ramenných popruhov, ako aj uhol a polstrovanie bedrových popruhov.
Ideálny turistický batoh by mal zvládať rôzne poveternostné podmienky, príslušné zaťaženie a mal by byť pohodlný na nosenie. Primárne sa musí vedieť prispôsobiť vášmu chrbtu. Pred kúpou sa preto uistite, či má batoh nastaviteľný chrbtový systém. Výhodou je správne nastavenie vzhľadom k dĺžke chrbta, ako aj možnosť používania viacerými ľuďmi.
Aké vlastnosti a príslušenstvo by mal mať ideálny turistický batoh?
Ideálne vlastnosti vášho budúceho turistického batohu do značnej miery závisia od miery použitia. Iný dôraz na vlastnosti sa bude klásť pri trekingovom (expedičnom), ako pri turistickom batohu na celodennú túru.
Spracovali sme pre vás prehľad vlastností, na ktoré by ste pri kúpe mali upriamiť pozornosť a mali by byť pre vás smerodajné.
1, Chrbát batohu/chrbtový systém
- Ak batoh sedí naozaj dobre, ramenám sa uľaví a zabráni sa bolestiam chrbta. Dôležitú úlohu tu zohráva chrbát batohu, ktorý by sa mal vedieť prispôsobiť tvaru a dĺžke chrbta. U väčších batohov môže byť súčasťou chrbta duralová výstuha, ktorá udržiava batoh v správnom tvare. Pri niektorých výrobcoch nájdete označenie, podobné tomu na oblečení, aby bolo možné zabezpečiť vhodnú veľkosť. Orientačne je to rozdelené podľa nasledujúcej schémy: S (40-47 cm); M (47-52 cm); L (52-57 cm); XL (57-69 cm). V zátvorkách je uvedená dĺžka chrbta. Turistické batohy pre ženy sú často dostupné aj vo veľkosti XS pre kratšie chrbty. Mnoho výrobcov takéto označenie už neponúka, pretože umožňujú nastavenie veľkosti s ramennými popruhmi na požadovanú dĺžku. V praxi platí, ak je balančný popruh utiahnutý, batoh sa posúva bližšie k telu a poskytuje väčšiu stabilitu, pri uvoľnení zas zabezpečuje väčšiu cirkuláciu vzduchu okolo chrbta. Ramenné popruhy by mali byť dostatočne polstrované, ergonomicky tvarované a primerane široké pre väčšie pohodlie.
DOBRE VEDIEŤ:
Dĺžka chrbta je vzdialenosť medzi 7. krčným stavcom a horným okrajom panvovej kosti.
- Súčasťou chrbta batohu je bezpochyby aj ventilačný systém. Výrobcovia navrhujú v tomto smere rôzne systémy, ktoré zabezpečia, že chrbát zostane suchý. V závislosti od použitia turistického batohu využívajú buď vzduchopriepustnú sieť so zakriveným povrchom (turistické batohy na celodennú túru) alebo preferujú čalúnené vetracie kanály (horizontálne, vertikálne), ktoré slúžia ako dištančné vankúše medzi chrbtom a batohom (viacdňové turistické batohy). Pri výbere zvažujte aj to, na aký účel a kedy budete batoh využívať. Zatiaľ čo v letných mesiacoch oceníte lepšiu vetrateľnosť, v jesennom vetre a daždi tomu tak nemusí byť.
Vzduchopriepustná sieťka so zakriveným povrchom
2, Hrudný a bedrový popruh
- Väčšina turistických batohov má veľké množstvo pútok, doťahov a popruhov, ktoré môžete nastaviť tak, aby vám batoh perfektne sedel a aby ste v prípade potreby vedeli rozložiť zaťaženie. Hlavnými popruhmi, ktoré významne prispievajú k rozloženiu váhy a stabilizácii sú hrudný a bedrový popruh. Hrudný popruh stabilizuje ramenné popruhy, čo oceníte v náročnejšom terénne, pri ktorom by inak dochádzalo ku kývaniu z boka na bok. Mal by byť čiastočne pružný kvôli dýchaniu, ideálne s nastaviteľnou výškou a integrovanou píšťalkou.
- Bedrový popruh spolu s ramennými popruhmi pomáha rozložiť hmotnosť medzi ramená a bedrá a nemal by chýbať pri batohoch s objemom nad 35 l. Bedrové „plutvy“, by mali pohodlne obopnúť vaše boky a byť sústredené na bedrových kostiach. Mal by mať kvalitnú pevnú sponu, ktorá vydrží aj väčšie zaťaženie a nerozopína sa.
Hrudný popruh s výškovým nastavením a integrovanou píšťaľkou (vľavo) a bedrový popruh so stabilizátorom (vpravo)
3, Objem batohu a kvalita materiálov
- Objem batohu vždy závisí od zamýšľaného použitia. Na jednodňové túry odporúčame objem od 20 – 30 l, pri viacdňových túrach bez potreby kempingového vybavenia od 35 – 45 l a pri viacdňových túrach s potrebou kempingového vybavenia od 50 – 100 l. Všeobecne by ste mali pri kúpe batohu venovať pozornosť aj použitým materiálom. Mal by byť vodoodpudivý, pevný a odolný proti oderu a súčasne čo najľahší. Pri batohoch na viacdňovú túru je konštrukcia robustnejšia, čo síce navyšuje hmotnosť samotného batohu, ale prispieva k lepšiemu komfortu pri nosení, čo je vítanou a pridanou vlastnosťou. Kvalita spracovania batohu sa odráža aj na užívateľskom komforte počas nosenia, skladania a nahadzovania.
DOBRE VEDIEŤ:
Na zipsoch použitých na turistických batohoch nezriedka nájdete označenie YKK. Jedná sa o označenie japonskej firmy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, známe aj pod Yoshida Company Limited. Jedná sa o najväčšieho výrobcu zipsov na svete.
4, Hmotnosť prázdneho batohu
- Rovnako ako pri objeme, aj hmotnosť závisí od zamýšľaného použitia. Na jednodňové túry je hmotnosť batohov od cca. 0,65 – 1,4 kg, pri viacdňových túrach bez kempingového vybavenia od cca. 1,3 – 1,9 kg a pri viacdňových túrach s potrebou kempingového vybavenia od cca. 1,5 – 3,8 kg. Majte pri výbere na pamäti, že okrem samotnej hmotnosti batohu, celkovú hmotnosť určuje súčet všetkých zabalených častí. Vopred si preto premyslite, ktorú výbavu na turistickom batohu nevyhnutne potrebujete a bez ktorých funkcií sa nezaobídete.
Solárna sprcha – doprajte si ekologicky a bezplatne zohriatu vodu
Kempovanie v prírode, práca v záhrade a užívanie si letnej pohody v bazéne bez poriadnej sprchy rozhodne nie je to pravé orechové. Tento neduh môžete razom vyriešiť a to prostredníctvom geniálnej investície do kvalitnej solárnej sprchy. Pred samotnou kúpou je dobré zvážiť aj zopár parametrov, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať.
5, Úložné priestory
- Hlavný úložný priestor s najväčším objemom môže byť jedno-, dvoj- alebo viackomorový oddelený odopínateľnou prepážkou s predným, bočnými alebo spodným vstupom. Predný (horný) prístup umožňuje hlavný vstup k obsahu batohu. Najdôležitejšie turistické vybavenie by malo byť práve na vrchu batohu.
- Priehradka vo veku sa vám zas bude hodiť na odkladanie menších predmetov, ako kľúče, peňaženka, doklady, slnečné okuliare alebo mapa. Máte tak všetko rýchlo a bez námahy pod kontrolou. Dobré je veko, ktoré sa dá výškovo nastaviť podľa potreby na túre. Veko batohu by malo dostatočne prekryť vstup do batohu.
- Kapsička na bedrovom páse je skvelá na drobnosti, ktoré chcete mať na dosah ruky. Skryjete do nej okamžitý zdroj energie v podobe hroznového cukru, prípadne menší telefón.
- Bočné vrecká zas ponúkajú priestor na fľaše alebo malé občerstvenie.
- Priehradka na spacák, v spodnej časti batohu, sa určite zíde pri viacdňovej túre, kedy potrebujete spacák. Výhodou je aj spodný vstup pre ľahšie vyberanie vecí.
Hlavný úložný priestor so spodným vstupom (vľavo), priehradka vo veku s karabínkou na kľúče (v strede) a bočné vrecko na fľašku (vpravo)
6, Užitočné príslušenstvo
- Ochranu proti dažďu obsahuje už väčšina turistických batohov. Buď je integrovaná v spodnej časti batohu alebo ju nájdete v samostatnej priehradke. V prípade nepriazne počasia sa jednoducho natiahne cez turistický batoh.
- Kompresné popruhy a pútka na uchytenie turistických palíc, stanu, spacáku, vody, bundy acepín sú tiež užitočným príslušenstvom bez ktorých by ste nemali byť. Okrem dodatočného uchytenia turistického príslušenstva, zabezpečujú lepšiu stabilitu a prenos zaťaženia.
- Hydrovak, pre niekoho nutnosť, pre iného zbytočnosť. Umožňuje dodržiavať ľahko pitný režim bez nutnosti zastavovať a vyberať fľašku. Vyrábajú sa z plastov, ktoré podliehajú rôznym kontrolným skúškam, ktoré zabraňujú vzniku mikroorganizmov, pachuti z plastu, prípadne tvorbe baktérii.
Integrovaná ochrana proti dažďu v spodnej časti batohu (vľavo) a pripravený otvor na hadičku z hydrovaku (vpravo)
Čo si zobrať a ako sa správne zbaliť?
Ani veľmi kvalitný batoh nebude na 100 % slúžiť svojmu účelu, ak si zbalíte nepodstatné veci a pri balení nedodržíte pár zásad pre lepšie rozloženie hmotnosti. Hneď na začiatku balenia si preto spravte tri kôpky a rozdeľte oblečenie a príslušenstvo na ľahkú, strednú a ťažkú váhu. V princípe platí, čím menej, tým lepšie.
V závislosti od typu túry a obdobia sa menia aj požiadavky na obsah batohu. Ak ste v tomto smere „nováčik“ a nechodíte často na turistiku, prinášame vám približný kontrolný zoznam, ktorý vás usmerní, čo všetko si so sebou zbaliť. Pochopiteľne je potrebné sa primerane obliecť vzhľadom k ročnému obdobiu.
JEDNODŇOVÁ TÚRA | VIACDŇOVÁ TÚRA (BEZ KEMPINGOVÉHO VYBAVENIA) | VIACDŇOVÁ TÚRA (S KEMPINGOVÝM VYBAVENÍM) |
- pršiplášť - fleece (ľahké, priedušné a teplé oblečenie do každého počasia) - náhradné ponožky, tričko/funkčná bielizeň (padne vhod sa prezliecť) - ochrana proti slnku (čiapka, šatka, okuliare, krém na opaľovanie, ...) - vreckový nožík - turistická mapa, kompas/GPS - telefón s fotoaparátm - fľaša na pitie alebo hydrovak - občerstvenie (müsli tyčinky, sušené ovocie, ...) | - rovnako ako pri jednodňovej túre + + čelovka + náhradné oblečenie (nohavice a bunda do dažďa, sada ponožiek, sada spodného prádla, oblečenie na chatu) + topánky na chatu + ďalekohľad + jedlo podľa počtu dní | - rovnako ako pri viacďnovej túre (vrátane príslušenstva z jednodňovej) + + toaletný papier + trekingová osuška + stan + kuchynský riad (tanier, hrniec, pohár, príbor) + varič |
Rozloženie hmotnosti v batohu zohráva dôležitú úlohu. Existuje niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré je treba dodržiavať pre čo najoptimálnejšie rozloženie váhy.
- Čím ďalej je niečo uložené od chrbta, tým ľahšie by to malo byť
- Najťažšie príslušenstvo patrí na úroveň ramien v blízkosti chrbta
- Vo veku batoha by sa malo ukladať iba ľahké príslušenstvo
V praxi to znamená, že hlavná váha by mala byť v blízkosti chrbta, centrálne uložená, tj. medzi ramenami. Aby ste pri balení využili priestor čo najlepšie, odporúčame striedať stlačiteľné a nestlačiteľné veci.
Voda niekedy v batožine predstavuje najväčšiu hmotnosť. Hydrovaky sú sami o sebe umiestené na správnom mieste. Pri fľaškách odporúčame namiesto jednej veľkej, voliť dve malé a uložiť ich úplne vpravo a vľavo pre symetrické rozloženie hmotnosti.
Ako si správne nastaviť turistický batoh?
Po kvalitne zabalenom batohu s prihliadnutím na rozloženie hmotnosti sa dostávame k azda najdôležitejšej otázke „Ako si správne nastaviť turistický batoh?“. Pred skúšaním povoľte balančné a ramenné popruhy, ktoré by mohli mať priamo vplyv na chrbtový systém. Nasaďte si batoh a upevnite najskôr bedrový popruh. Až po spojení bedrového popruhu utiahnite ramenné, balančné a hrudný popruh. Pri správnom nastavení by mala byť väčšina váhy prenesená na bedrách. Skontrolovať to môžete tak, že požiadate druhú osobu, aby vsunula prst pod ramenný popruh. Ak je to možné vykonať bezproblémovo, batoh je nastavený správne.
Ako vybrať turistický stan pre 2, 3 alebo 4 osoby?
Výlet do prírody je skvelým spôsobom ako osviežiť telo, ale i myseľ. Pri návšteve prírody je potrebné mať so sebou tú správnu výbavu. Základom výbavy každého dobrodruha je nepochybne aj turistický stan. Pri výbere a kúpe stanu musíte byť obozretný, aby ste následne boli s produktom maximálne spokojný.
Nezabudnite ani na správne čistenie
Celodenné alebo viacdňové túry zanechajú niekedy na batohu svoju daň v podobe nečistôt. Aby vám batoh dlhodobo vydržal a zachoval si svoje vlastnosti je potrebné mu venovať po túre svoju pozornosť. Batoh by ste nikdy nemali vkladať do práčky ani sušičky. Na vyčistenie postačuje teplá voda a kefa, neodporúčame použitie bežných čistiacich prostriedkov, pretože by mohli poškodiť vlastnosti materiálu. Pri častom využívaní turistického batohu sa oplatí investovať do funkčných čistiacich prostriedkov od špecializovaných výrobcov. Po vysušení na vzduchu môžete podľa potreby použiť impregnačný sprej.
Turistický batoh odporúčame skladovať úplne vyprázdnený, vo vetranej miestnosti, v dostatočnom priestore, aby sa nestláčal a nedeformoval. Aby sa zabránilo predčasnému starnutiu materiálu je najlepšie ho skladovať chránený pred slnečnými lúčmi a teplotnými výkyvmi (napr. v aute).
Publikované dňa: 01.04.2021
Posledná aktualizácia: 23.05.2024
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a my Vás za to odmeníme.