Problémy s kĺbmi sú častým neduhom rôznych plemien psov a nemusia byť zo začiatku ľahko spozorovateľné. Neskôr však môžu prerásť do vážnejších problémov a výrazne zhoršiť kvalitu ich života. Dodanie komplexu rôznorodých výživných látok, vitamínov a kolagénu je jeden zo základných spôsobov ako chrániť zdravie kĺbov psov v rámci prevencie. Súčasne sa jedná o dôležitý krok v boji proti pretrvávajúcim ochoreniam kĺbov.
To najdôležitejšie v skratke
Spozorovať nadchádzajúce problémy s kĺbmi u psov je zo začiatku veľmi náročné a preto je prevencia voči ochoreniam kĺbov mimoriadne dôležitá. Ak ste zvedavý, aké sú príznaky problémov s kĺbmi a aké opatrenia sú najdôležitejšie v rámci samotnej prevencie, ste na tej správnej adrese.
Preventívna ochrana kĺbov a účinná liečba kĺbových ochorení bez dodania potrebnej výživy, vitamínov a kolagénu jednoducho nie je možná. Na dodanie potrebných živín pre kĺby sú potrebné vysoko-koncentrované výživové doplnky pre psov na kĺby, ktoré obsahujú komplex rôznorodých látok.
Orientovať sa musíte predovšetkým podľa individuálnych potrieb vášho psa, ale aj na základe potrieb vás ako majiteľa. Zvážiť je tak potrebné niekoľko najdôležitejších parametrov, aby ste svojmu štvornohému miláčikovi dopriali naozaj plnohodnotný život a zdravý pohyb aj vo vyššom veku.
Pri výbere vhodného preparátu je dobré sa poradiť aj s vašim veterinárom, aby ste si boli istý, že ste zvolili správny produkt. Každý veterinár vám ale potvrdí, že najúčinnejšie preparáty obsahujú viacero zložiek súčasne. Preto vám odporúčame kúpu komplexných a viaczložkových preparátov pre komplexnú starostlivosť o kĺby.
(dobra-miska.sk)
Prečo sú dôležité výživové doplnky pre psov na kĺby?
Pravdepodobnosť vzniku problémov s kĺbmi sa zvyšuje hlavne s pribúdajúcim vekom psa. Navyše, niektoré plemená psov môžu mať genetickú predispozíciu k rôznym ochoreniam kĺbov. Efektívnym bojovníkom voči vzniku týchto ochorení je práve kĺbová výživa pre psov, ktorá je skvelou formou prevencie voči strate elasticity kĺbov. Výživové doplnky pre psov na kĺby sú veľmi koncentrované zdroje rôznorodých výživných látok, minerálov a vitamínov pre podporu zdravia a vitálnej kondície psov.
Kĺbová výživa pre psov však nemusí slúžiť vyslovene len ako preventívne opatrenie na podporu mobility a zdravia kĺbov. Taktiež môže poslúžiť aj na úľavu od pretrvávajúcej bolesti kĺbov či ochranu pred ďalším poškodením. Vďaka týmto preparátom tak zlepšíte zdravie a vitalitu svojho domáceho miláčika a súčasne sa vyhnete aj vysokým nákladom na veterinára.
Najlepšia kĺbová výživa pre psov – aké formy poznáme?
Pri výbere toho správneho výživového doplnku pre vášho štvornohého miláčika máte možnosť voľby medzi štyrmi variantami, z ktorých každý disponuje inými vlastnosťami a odlišnými výhodami. Samotný výber odporúčame realizovať hlavne na základe vašich potrieb a potrieb vášho psa. Najväčšie rozdiely medzi jednotlivými formami doplnkov spočíva v rýchlosti vstrebávania liečiva a zložitosti samotného dávkovania.
Tablety pre psov na kĺby
Tablety sú najčastejšie predávanou formou kĺbovej výživy pre psov, ktorá sa v závislosti od konkrétneho preparátu buď prehĺta alebo žuje. Skvelá predajnosť tabliet je dôvodom dostupnosti obrovského množstva značiek a prevedení. Hlavnou výhodou tabletovej formy je podstatne nižšia cena v porovnaní s ostatnými prevedeniami a jednoduchosť dávkovania.
Zakúpením tabliet sa tak vyhnete otravnému meraniu či presýpaniu – odborníkmi odporučená dávka je uvedená vždy v počte tabliet. Naopak, nevýhodou je pomalší nástup účinku v porovnaní s inými formami výživových doplnkov. Po prehltnutí tiež môžu niektoré tablety zanechať nepríjemnú pachuť v papuli psa. Tabletová forma je tiež menej vhodná v prípade, keď chcete kĺbovú výživu pridávať do krmiva.
VÝHODY
najnižšia cena
najpredávanejšie (najväčší výber)
jednoduchosť dávkovania
široký sortiment a bohaté možnosti výberu
možnosť voľby požitia – prehltnutie/žuvanie
NEVÝHODY
pomalý nástup účinku
menej vhodná na pridávanie do krmiva
môžu zanechať nepríjemnú pachuť v papuli
Kapsule (tobolky) pre psov na kĺby
Kapsule sú zvyčajne vyrobené zo želatíny, ktorá je naplnená výživnými látkami a vitamínmi. Všetky dôležité látky sú tak bezpečne chránené vo vonkajšom obale, vďaka čomu kapsule dokonale maskujú pach obsiahnutých výživných látok. Ďalšou výhodou kapsúl sú široké možnosti výberu a jednoduchosť dávkovania. Aj v prípade kapsúl sa tak vyhnete otravnému meraniu či presýpaniu – doporučená denná dávka sa uvádza vždy v počte kapsúl.
Nástup účinku a absorpcia liečiva sú v porovnaní s tabletovou formou lepšie, ale zároveň horšie ako u práškových či tekutých foriem. Nevýhodou kapsúl je nižšia odolnosť, čo môže spôsobiť reakcie na podmienky prostredia (napr. vlhkosť). Kapsule tiež nedokážu obsiahnuť tak veľké množstvo látok ako tablety – vo forme kapsúl tak zvyčajne zoženiete len menšie dávky. Kapsule sú drahšie ako tablety a nie je možné ich zohnať v žuvacom prevedení.
VÝHODY
široký sortiment
jednoduchosť dávkovania
nástup účinku lepší ako tabliet
maskovanie pachu výživných látok
absorpcia liečiva vyššia ako u tabliet
NEVÝHODY
nižšia odolnosť
len menšie dávky
drahšie ako tablety
neexistuje žuvacia forma
Prášok pre psov na kĺby
Výživové doplnky pre kĺby psa vo forme prášku sa podávajú spravidla perorálne, vďaka čomu ich je možné jednoducho pridávať do bežnej stravy psa (napríklad krmiva či vody). Prášková forma vyžaduje o čosi zložitejšie dávkovanie, pretože každú jednu dávku je potrebné presne namerať a odsypať.
Následné rozpúšťanie prášku a jeho vstrebávanie je podstatne rýchlejšie ako u tabletovej či kapsuľovej formy. Výsledkom je tak lepšia absorpcia liečiva a podstatne rýchlejší nástup účinku. Na druhú stranu, v porovnaní s tekutou formou je na tom prášok z hľadiska rýchlosti nástupu účinku a absorpcie o čosi horšie.
VÝHODY
rýchly nástup účinku
dobrá absorpcia liečiva
jednoduché pridanie do stravy psa
lepšie rozpúšťanie ako tablety/kapsule
lepšie vstrebávanie ako tablety/kapsule
NEVÝHODY
zložitejšie dávkovanie
horšie rozpúšťanie ako tekuté formy
horšie vstrebávanie ako tekuté formy
Sirup/olej pre psov na kĺby
Kĺbová výživa pre psov v tekutej forme sa podáva zvyčajne perorálne a jednoducho sa pridá do klasickej stravy vášho psa. Tekutá forma, podobne ako tá prášková, vyžaduje o čosi zložitejšie dávkovanie a precízne odsledovanie veľkosti každej jednej dávky. Všetky dávky
je totiž vždy nutné odmerať s veľkou presnosťou, aby ste svojmu svojmu domácemu miláčikovi dodali dostatok dôležitých látok a súčasne ho nepredávkovali.
Najväčšou výhodou tejto formy je vysoká rýchlosť vstrebávania a nástupu samotného účinku. Všetky účinné látky obsiahnuté v tekutej forme kĺbovej výživy totiž zaúčinkujú rýchlejšie než tablety, prášok alebo kapsule.
VÝHODY
dobrá absorpcia liečiva
najrýchlejšie zaúčinkovanie
jednoduché pridanie do stravy psa
NEVÝHODY
zložitejšie dávkovanie
(zoohit.sk)
Výživové doplnky a vitamíny na kĺby pre psov – čo je nutné zvážiť pri kúpe?
Každý štvornohý chlpáč ocení správne zvolenú formu výživy, jej zloženie a príchuť. Najlepšia kĺbová výživa pre psov je však taká, ktorá vyhovuje nielen psovi, ale aj jeho majiteľovi. Zvýšenú pozornosť tak odporúčame venovať aj samotnému dávkovaniu, aby ste po kúpe produktu nezostali nemilo prekvapený. Samozrejme, ohľad je nutné brať aj na cenu produktu, pretože pes bude výživu brať dlhodobo.
Forma výživových doplnkov
Najväčšie rozdiely medzi jednotlivými formami výživových doplnkov pre kĺby psov spočívajú predovšetkým v rýchlosti vstrebávania a zložitosti samotného dávkovania. Jednoduchšie a časovo menej náročné dávkovanie ponúkajú tabletové a kapsuľové formy. Tie sa dávkujú jednoducho a to na základe počtu tabliet/kapsúl. Rýchlosť vstrebávania a absorpcia liečiva u tabliet a kapsúl je však menšia v porovnaní s tekutými a práškovými formami. Zložitejšie a časovo náročnejšie dávkovanie majú práškové a tekuté formy doplnkov. Potrebné je totiž vždy precízne odsypať či odmerať potrebné množstvo doporučenej dennej dávky. Ak však prekúsnete menej pohodlné dávkovanie, dosiahnete rýchlejšie vstrebávanie a účinok.
Zloženie a kompatibilita
Zloženie kĺbovej výživy sa môže v značnej miere líšiť u jednotlivých produktov. Niektoré kĺbové výživy sú vhodnejšie ako preventívne riešenie a iné sa zasa viac hodia pri liečbe už existujúcich problémov. Stretnúť sa tiež môžete s preparátmi, ktoré sú použiteľné v oboch prípadoch. Najdôležitejšiu rolu hrá predovšetkým počet zložiek obsiahnutých v danom preparáte. Najviac efektívne výživy sú komplexné výživy s viacerými zložkami, ktoré dokážu psovi poskytnúť komplexnú starostlivosť o jeho kĺby. Tie najkvalitnejšie a najdrahšie výživové doplnky pre kĺby psov môžu obsahovať až 5 rôznych látok. Najčastejšie sa budete stretávať s látkami ako:
Kolagén | Podpora výživy a regenerácie chrupaviek |
Glukozamín | Podpora tvorby chrupaviek, protizápalové účinky |
Chondroitín | Podpora tvorby látok pre chrupavky a zvýšenie ich pružnosti |
Methylsulfonylmetán | Liečba príznakov (opuchy, bolesti), protizápalové pôsobenie |
Kyselina hyalúrónová | Podpora funkcie chrupaviek, zníženie opuchov a bolesti |
Príchuť
Výživové doplnky a kolagén pre psov bez ochutenia rozhodne žiadneho štvornohého chlpáča nelákajú. Je tak viac než dosť pravdepodobné, že spočiatku váš pes niektoré doplnky jednoducho nebude chcieť žrať. Jedinou formou, ktorá dokáže pach výživných zložiek zakryť, je kapsula. Dôvodom je, že kapsule sú zvyčajne vyrobené zo želatíny, ktorá obaľuje všetky výživné látky a vitamíny. U tekutých a práškových foriem je tento problém vyriešený spôsobom podávania – tieto preparáty je totiž možné ľahko pridať do bežnej stravy psa (napríklad krmiva či vody). Následne je pach preparátov prekrytý vôňou stravy. U tabletového prevedenia môže byť zlepšenie chute zabezpečené špeciálnou vrstvou, ktorá slúži na zlepšenie chute tablety.
Dávkovanie
Výživové doplnky a kolagén pre psov sú určené buď na prevenciu alebo liečbu, pričom niektoré preparáty je možné užívať v oboch prípadoch. Dôležité je predovšetkým správne dávkovanie. Vďaka nemu viete jednak poskytnúť dostatok výživných látok a vitamínov pre vášho psa, ale taktiež aj zabrániť nechcenému predávkovaniu. Riadiť sa je potrebné výhradne podľa návodu daného preparátu (obyčajne na obale alebo príbalovom letáčiku) alebo odporúčania vášho veterinára. Za určitých podmienok je nutné podávať preparáty už natrvalo alebo dlhodobo s menšími prestávkami. U niektorých preparátov sa zvyknú spočiatku podávať značne zvýšené dávky, ktoré sa po určitom čase znížia. Všetko to závisí od daného preparátu, jeho výrobcu a presného zloženia.
Ako vybrať postroj pre psa na bežné nosenie, ťahanie alebo do auta?
Pes je často označovaný ako najlepší priateľ človeka. Niet sa čomu čudovať, že každý majiteľ chce pre svojho domáceho štvornohého miláčika len a len to najlepšie. Pre vášho chlpáča však niet lepšieho pocitu, ako sa počas prechádzky poriadne vonku vyšantiť. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa postroje pre psov začínajú tešiť čoraz väčšej popularite.
Cena
Pri výbere vhodnej kĺbovej výživy hrá významnú rolu aj samotna cena preparátu. V rámci prevencie alebo liečby je potrebné rátať s dlhodobým užívaním. Celková cena za užívanie týchto doplnkov tak priamo závisí od dávkovania. Jednotlivé obstarávacie ceny týchto produktov sa pohybujú rôzne, pričom závisia predovšetkým od typu výrobcu, veľkosti balenia, ale aj samotného zloženia preparátu. Vo všeobecnosti platí, že najlacnejším riešením sú tablety. Kapsuľové, práškové a tekuté preparáty sú obyčajne o čosi drahšie v porovnaní s klasickou tabletovou formou. Medzi najdrahšie produkty patria viaczložkové a komplexné výživové doplnky pre psov na kĺby, ktoré sú zároveň tými najkvalitnejšími na trhu.
(incacollagen.sk)
Aké sú príznaky, že váš pes má problémy s kĺbmi? Všímať si musíte tieto príznaky
Každému majiteľovi psa môžu občas uniknúť objavujúce sa príznaky problémov s kĺbmi. Nevinným začiatkom môže byť napríklad strata záujmu o hranie, časté ležanie psa, hryzenie na bolestivom mieste, vyhýbanie sa pohybovým aktivitám alebo zotrvávanie vo špecifických polohách nezaťažujúcich kĺby. Problémy s kĺbmi sú tiež spojené aj so zmenami v správaní psa, resp. zvýšením jeho podráždenosti a apatie. Tieto spočiatku ľahko prehliadnuteľné signály môžu prerásť do značne vážnejších problémov.
Najzreteľnejším signálom pre ochorenie kĺbov sú problémy pri chôdzi po schodoch, krívanie, opuch v oblasti kĺbov, ochabnutosť či bolesť pri dotyku v oblasti kĺbov. Pri prejave akéhokoľvek z týchto symptómov okamžite vyhľadajte vášho veterinára.
Aké opatrenia je možné prijať na ochranu kĺbov psa?
Najlepším opatrením na ochranu kĺbov psa je pravidelné cvičenie a prechádzky, ktoré umožnia psovi dostatok aktivity a zníženie rizika obezity. Zvýšená hmotnosť psa totiž vedie k zvýšenej záťaži kĺbov, ktorá môže vyústiť k ich výraznému opotrebovaniu. Podstatnou vecou je tiež vyvážená strava, ktorá zabezpečí psíkovi dostatočný prísun potrebných živín.
Skvelou možnosťou sú tiež už vyššie spomínané doplnky stravy, ktoré dokážu psovi dodať koncentrované množstvá výživných látok a vitamínov. Pre včasné spozorovanie problémov s kĺbmi je vhodná tiež pravidelná kontrola u veterinára. Za zmienku tiež stojí využitie podporných pomôcok pre psa a to napríklad použitie ortopedického pelechu.
Vitamíny pre psov na kĺby sú vhodné ako prevencia, ale aj ako liečba.
Výživové doplnky a vitamíny na kĺby pre psov sú skvelým spôsobom ako dodať vášmu psovi koncentrované dávky výživných látok, vitamínov a kolagénu potrebných pre jeho kĺby. Len tak zabezpečíte svojmu štvornohému miláčikovi zdravý a plnohodnotný život plný pohybu. Pevne dúfame, že vďaka našim radám si vyberiete ten správny preparát a podporíte tak vitalitu a zdravie svojho psa aj vo vyššom veku.
Páčil sa vám článok? Dajte nám vedieť
Najčastejšie kladené otázky
Kedy začať s výživovými doplnkami na kĺby?
S výživovými doplnkami môžete začať kedykoľvek bez ohľadu na vek psa. V najideálnejšom prípade je začať už od útleho veku psíka, aby funkcia a zdravie kĺbov boli neustále podporené.
Ako dlho trvá, kým sa dostaví účinok?
Účinok doplnku pre kĺby sa samozrejme nemusí dostaviť okamžite. Minimálne 2 týždne tak potrvá, kým sa hladina jednotlivých látok potrebných pre kĺby dostane na optimálnu hranicu.
Ako prinútiť svojho psa, aby zjedol výživový doplnok na kĺby?
Najjednoduchším spôsobom ako donútiť psa zjesť výživový doplnok je buď pridanie doplnku do bežnej stravy alebo po každom zjedení doplnku psa odmeniť napr. formou maškrty.
Aké ochorenia kĺbov sa u psov najčastejšie vyskytujú?
Ochorenia kĺbov sú u psov pomerne dosť častým ochorením, pričom najčastejšie sa jedná o ochorenia: dysplázia lakťového alebo bedrového kĺbu, osteochondróza, artritída či artróza.
Existujú aj vegánske produkty pre kĺby psov?
Áno, na našom trhu nájdete aj vegánske výživové doplnky pre psov na kĺby, ktoré poskytujú psom komplexnú starostlivosť o ich kĺby. Vegánske preparáty na kĺby sú dostupné v rôznych formách a prevedeniach.
– NÁKUP ODPORÚČAME V OVERENÝCH E-SHOPOCH –
NakupnyKompas.sk
- Prinášame reálnu skúsenosť -
Hľadáme, prekladáme (české, nemecké a anglické zdroje), objasňujeme a pýtame sa na rady zo strany odborníkov. Tvoríme pre vás obsah na rôzne témy. Snažíme sa prinášať reálnu skúsenosť aj od vás, našich čitateľov.
Plánujete si v blízkej dobe niečo kúpiť? Podeľte sa s nami o skúsenosti a ma Vás za to odmeníme.